Aventador a Urus: Brutální „lambo“ jízda s velkým řevem

Lamborghini umí řvát jako tur, vždyť se taky pyšní býkem v logu. Jako silný supersport má expresivní projev v popisu práce. Chcete-li odvézt babičku na nákupy, raději ji posaďte do auta jiné značky. Ledaže by stará dáma byla opravdická drsňačka, zbožňující závodní rychlost.

Aventador a Urus: Brutální „lambo“ jízda s velkým řevem

Vozy Lamborghini, a je jedno, o kterém modelu je řeč, jsou natolik svérázné, že jejich majitelem může být jedině skutečná osobnost. Už svou originální vizáží vzbuzují velkou pozornost – nic pro nesmělého introverta. A co teprve jejich nezkrotná povaha, umanutost a tvrdohlavost, s níž se vrhají do rychlé jízdy a nepustí vaši nohu z plynu, dokud není všechno okolo rozmazané.

Máte nutkání srovnávat „lambo“ s Ferrari? Sice je spojuje mimořádná rychlost, ale řekněte, co dalšího má společné elegantně se vzpínající ušlechtilý kůň a brutálně neurvalý sudokopytník? Je pravda, že zakladatel značky Ferrucio Lamborghini miloval rychlá auta, přičemž nejvíc ze všech zbožňoval Ferrari. Po proslulém sporu s Enzem Ferrarim se rozhodl pro vlastní automobilku. A vsadil právě na býčí mentalitu. Od té doby ovšem uplynulo hodně vody. Značka Lamborghini několikrát změnila majitele, až zakotvila pod křídly koncernu Volkswagen. Ústředí má ovšem v italském Sant’Agata Bolognese. Možná proto spojení italského s německým dlouhodobě skvěle funguje.

Aventador? Jen pro alfa samce

Aventador, který byl prvně představený v roce 2011 na ženevském autosalonu, je superrychlý, nadupaný vůz, který vysloveně trpí, má-li jet volnějším tempem. Jestli vám připomíná bojovou stíhačku, nejste daleko od pravdy, respektive od zdroje inspirace. A mimochodem, opravdu se podobně startuje – tlačítkem pod červeným víčkem na středovém panelu. Tohle auto mělo od začátku za úkol šokovat, což se mu skvěle daří.

Bylo by ovšem nefér omezit se jen na nevšední design a neupozornit na fakt, že šlo o technicky zcela nové auto, s novou převodovkou, novým motorem a novým zavěšením kol, inspirovaným závodními auty. Od toho se pak odvinul oslnivý výkon Aventadoru. Už jeho odpich je neuvěřitelný. Auto nepotřebuje ani tři sekundy na to, aby to rozpálilo na stovku.

Ať už zvolíte silniční, sportovní nebo závodní režim, nečekejte komfort ve smyslu pohodlí a hýčkání těla. Tady jde o jízdní zážitek! Aventador vám nedá nic zadarmo, musíte mu ukázat, kdo je tady pánem. A až ladně nastoupíte dveřmi rozevírajícími se jako nůžky, potěší vás prostornost kabiny (větší než jste čekali). Dopředu uvidíte skvěle a na couvání je tu kamera. Od sportovního výkonu vás fakt nic zdržovat nebude.

Aventador a Urus: Brutální „lambo“ jízda s velkým řevem

Urus jako SUV dvou tváří

Když už jsme v úvodu zmínili babičku, Urus by jí teoreticky mohl vyhovovat víc. Zatímco Aventador je výhradně pro závodní povahy, tohle esúvéčko je sice pořád „dítětem svých rodičů“, takže pořádně našlapané lambo, ale přece jen nabízí i režim (jeden ze šesti možných), který se hodí pro odvoz dětí do školky a příbuzných na nákupy. A s ním i větší praktičnost a komfort.

Lamborghini nikdy nebyla značka rodinných typů, ale tímto modelem přece jen otevřela vrátka i této cílové skupině. Pořád je to ale auto, které nikdo na ulici nemine bez povšimnutí. Pyšní se nízkou siluetou a nezaměnitelným designem, využívajícím šestiúhelníkové tvary a ostré hrany. Opět je tu podobnost s bojovým letounem a startovací tlačítko pod krytkou. A i když spousta použitých technických prvků pochází z Audi (Urus je blízce příbuzný s RS Q8), nejen italské nápisy a názvy jízdních režimů v italštině vám připomenou, že sedíte v Lamborghini.

Jestli jste se už dost pokochali, je čas vyrazit na cestu. A věřte, že to bude zběsilá jízda! Díky zrychlení z nuly na sto za 3,6 sekundy je Urus rychlejší než Porsche Cayenne nebo Bentley Bentayga. A dost při svém řádění řve. Ale i když závodí, je díky adaptivnímu podvozku velmi stabilní, vzorně drží směr a obratně zatáčí – navzdory těžké karoserii. Pokud tedy nepřepnete do výše zmíněného režimu Strada, vhodného i pro křehčí povahy. Dá se říct, že Urus má dvě tváře a je na vás, kterou zrovna chcete ukázat světu.

Aventador a Urus: Brutální „lambo“ jízda s velkým řevem

Přejít zpět