Bentley: noblesní jízda ve stylu britské aristokracie

Elegantní design, nebeské pohodlí a precizní řemeslné zpracování, to jsou hlavní znaky ostrovního automobilového luxusu jménem Bentley. SUV Bentayga, sedan Flying Spur, rychlý Continental GT – vybere si každý. Ostatně i britská královna to udělala.

Bentley: noblesní jízda ve stylu britské aristokracie

Každá britská značka si považuje za čest uspokojit potřeby své panovnice. A Bentley, byť vlastněná „cizí“ automobilkou Volkswagen Group, není výjimkou. Speciální model Bentley State Limousine pro Alžbětu II. vznikl v roce 2002, druhý exemplář pak zaparkoval v královských garážích v roce 2009. Pro Bentley je ale charakteristické ještě něco jiného než reprezentativní vzhled spojený s nadpozemským komfortem, a sice silný motor.

Kdysi na začátku se v Bentley hlavně závodilo. „Otec zakladatel“ Walter Owen Bentley, motocyklový závodník, který společně s bratrem prodával francouzské automobily Doriot, Flandrin & Parant, dostal jednou při návštěvě automobilky spásný nápad. Jeho pohled padl na hliníkové těžítko a on si uvědomil, že právě hliník je ideální materiál pro výrobu pístů. Spustil výrobu hliníkových pístů Bentley, zároveň ale plánoval vyrobit ten nejlepší vůz ve své třídě.

V roce 1919 založil Bentley Motors Ltd., aby ještě týž rok spatřil světlo světa podvozek, využitý o dva roky později u prvního vozu Bentley – s poněkud suchopárným označením 3 Litre. Auto, jež nadchlo zákazníky, ale hlavně závodní nátury, zvítězilo čtyřikrát v legendárním 24hodinovém závodu v Le Mans.

Bentley: noblesní jízda ve stylu britské aristokracie

Pod křídly Volkswagenu

S nástupem hospodářská krize klesl zájem o luxusní vozy a firma nebyla schopna dostát svým finančním závazkům. Rolls-Royce jako nový majitel začlenil značku do své výrobní řady. Vozy sice pořád zdobilo logo Bentley, ale zvenčí i uvnitř se leccos změnilo. Podvozek, motor, maska chladiče, ale i též se snížila cena. Modely ovšem dostaly šťavnatější označení: Corniche, Mulsanne a především legendární Continental, který se vyrábí dodnes.

Na přelomu tisíciletí opět došlo ke změně vlastníka. Značka Bentley byla zas na prodej, tentokrát ovšem spolu s ní i celá automobilka Rolls-Royce. Byla to složitá transakce (jejím účastníkem bylo také BMW), my se omezme na hlavní verdikt, totiž že Bentley získal pod svá křídla Volkswagen.

Bentley: noblesní jízda ve stylu britské aristokracie

Limuzína, SUV, nebo sportovní vůz?

Bentley zůstala nóbl značkou pro vyvolené. Velmi svižná, vzhledově atraktivní auta, zvenčí i uvnitř dokonale propracovaná, dokážou chytit za srdce.

Bentley Continental GT skvěle reprezentuje a zahrne vás komfortem, jaký by se dal očekávat na luxusní jachtě. Nekonečné pohodlí, víc než dostatek prostoru, nejkvalitnější materiály typu lakovaného dřeva, nejjemnější kůže, naleštěného chromu. Ačkoliv má tento model zároveň duši dobrodruha, rozhodně vás nenutí podávat výkony ve spartánských podmínkách. Výkonný motor se postará o skvělou jízdu. Z nuly na 100 to GT zvládne za 3,7 sekundy, jeho maximální rychlost je 333 km/h. Ani si neuvědomíte tu rychlost – čímž se opět dostáváme ke komfortu jízdy v Continentalu GT. Dostanete křídla, aniž byste museli mrznout v atmosféře.

Co by to bylo za značku, kdyby v dnešní době neměla ve svém portfoliu SUV? Proto vzniklo Bentley Bentayaga. Model opět skvěle reprezentuje svého majitele, zároveň je ovšem použitelný jako praktické rodinné auto, s nímž se lze pustit i mimo silnici. Samozřejmě ani tady nechybí silný motor pod kapotou a veškerý myslitelný luxus, jaký k Bentley neodmyslitelně patří.

A do třetice všeho nejlepšího? Luxusní sedan Flying Spur je další z vozů značky, do kterého nastoupíte a aspoň na chvíli se můžete cítit jako britští aristokrati. Prostorná kabina jako pohodlný obývák, místo sedadel měkká křesla, bezchybné zpracování všech materiálů, perfektní odhlučnění, výkonný motor pod kapotou. Že by to chtělo řidiče? Možná kvůli image, ale bylo by škoda, kdybyste si nechali ujít příležitost řídit tuhle nebesky dokonalou limuzínu sami.

Bentley: noblesní jízda ve stylu britské aristokracie

Přejít zpět