Chcete „lambo“? Huracán už túruje

Jsou to superrychlá, ďábelsky výkonná auta, stejně tvrdošíjná jako Ferrucio Lamborghini, „zakladatel rodu“. Ten se ostatně narodil ve znamení Býka a rohaté zvíře povýšil na symbol, který dodnes vystihuje kvality vozů Lamborghini. Chcete taky jednoho „býka“ zkrotit? Teď máte šanci, Huracán netrpělivě hrabe kopytem.

Chcete „lambo“? Huracán už túruje

Má sice naturel neohroženého sudokopytníka, ale na silnici je jako střela. Vámi řízená, pochopitelně. Automobilka udává jeho maximální rychlost 351 kilometrů v hodině – bude vám to stačit? Huracán je ryzí sporťák, takže na výlety s rodinou si určitě pořiďte jiné auto. Tady by vás řečičky spolujezdců jen rozptylovaly od zážitku.

Tohle auto s designem Filippa Periniho, které se vyrábí už od roku 2014, si jako každé „lambo“ žádá celou vaši pozornost. Nejde ani tak o sebestřednost, jako o priority. Sportovní zážitek na prvním místě, Huracán tak skvěle zapadá do své rychlostí posedlé rodiny. Má štěstí, že jeho praotec Ferrucio nebyl spokojený s Ferrari, jinak by se žádný model Lamborghini nikdy nenarodil. 

Býk proti hřebci

Každodenním chlebem Ferrucia Lamborghiniho bylo překvapivě pěstování vinné révy a obdělávání půdy, kterou zdědil po rodičích. A od roku 1948 také výroba traktorů. Kdepak rychlé závoďáky, tehdy existovaly jen traktory Lamborghini.

Ve volném čase se však Ferrucio vášnivě rád proháněl v mrštných autech. Zbožňoval značky Alfa Romeo a Maserati, ale nakonec dal své srdce Ferrari. I když s vozy, které si koupil, nikdy nebyl úplně spokojený. 

 

Co se týče zrodu automobilky, koluje několik verzí. Údajně šlo o vyvrcholení Ferruciova sporu s Enzem Ferrarim, v němž sehrála hlavní roli vadná spojka. Enzo se prý naštval, že jestli Ferrucio neumí řídit auto, ať jezdí traktorem. Lamborghini nic neřekl, vrátil se do své fabriky, kde po rozmontování zjistil, že spojku do Ferrari dodala stejná firma, která mu prodává díly na traktory. Ve skladu našel správnou součástku a potíž vyřešil.

Chcete „lambo“? Huracán už túruje

Majitelé se měnili, rychlost zůstala

A rozhodl se, že založí vlastní automobilku. Na turínském autosalonu v roce 1963 vzbudil ohlas jeho prototyp 350GTV a stejně úspěšné bylo i Lamborghini 400GT. Prodeje obou aut přinesly potřebné peníze na výrobu modelu Miura, poté následoval Countach. Oba šly dobře na odbyt, Countach navíc vyvolal rozruch dveřmi, které se otevíraly nahoru – poznávacím znakem všech dalších vozů této značky.  

Vypadalo to, že dveře do ráje má Ferrucio Lamborghini otevřené. Ale peněz ubývalo, až musel prodat svou traktorovou divizi. Nakonec se úpadku stejně nevyhnul, a od firmy, která automobilku tehdy zachránila, odkoupil Lambirghini v roce 1987 Chrysler. Vytvořil Lamborghini Diablo, který jako nástupce Countachu opět zazářil.

Ale ani to nebylo dlouhodobě fungující řešení a Američané v roce 1998 prodali značku Audi. V její režii přišly na svět modely Murciélago, Gallardo, Reventón a Aventador, který je nejrychlejším Lamborghini všech dob. Co se týče rychlosti, značka jistě neřekla své poslední slovo.

Přejít zpět