Audi: tahle auta nepřehlédnete ani nepřeslechnete

Audi máte rádi. Víme to, protože vám vozy téhle značky často a s radostí prodáváme. Tak třeba Q7, jedno z vůbec prvních SUV, nebo luxusního sportovce SQ8. Všechna auta se čtyřmi kruhy jsou silná, bezpečná, komfortní a je na ně vždy spoleh.

Audi: tahle auta nepřehlédnete ani nepřeslechnete

Když se řekne Ingolstadt, pravověrní fanoušci vědí. Právě tady bije srdce automobilky Audi, která je součástí koncernu Volkswagen Group a pod svými křídly opatruje ještě dvě italské značky, Lamborghini a výrobce motocyklů Ducati.

A kde se vzaly ony pověstné čtyři kruhy? Automobilku založil August Horch, ale kvůli zákazu vyrábět vozy pod svým jménem spojil v roce 1932 svou firmu se dvěma dalšími, DKW a Wanderer. Čtvrtým „mušketýrem“, který vše zastřešoval, byla Audi. Jméno navrhl syn jednoho ze společníků, který studoval latinu. Když August Horch nemohl mít firmu se svým jménem, kdy „horchen“ znamená „poslouchat“, nahradil ho latinským „audi“ se stejným významem. Nechybělo moc a jezdili jsme dnes „horchinami“.

Audi několikrát zásadně ovlivnila vývoj ve svém oboru. Pod názvem Quattro si možná představíte šikovná esúvéčka, ale tento pohon způsobil v 80. letech zásadní převrat v závodech rallye. Nebo jiný příklad: jako synonymum bezpečnosti sice pořád figuruje v našich myslích Volvo, nicméně s crash testy přišlo právě Audi, které první bezpečnostní testy uspořádalo už někdy před 80 lety

Obr pro rozvětvenou rodinu - Audi Q7

Chceme-li zmínit výjimečné modely z posledních let, nesmí chybět Audi Q7, vůbec první SUV v historii značky. Zákazníci mu naprosto propadli, ačkoliv automobilka otevřeně přiznávala, že o terén tady vůbec nejde a hlavní je pohodlí a pohyb po normálních silnicích. Ačkoliv má dnes Audi v portfoliu několik dalších esúvéček, Q7, které představila v roce 2005, stále kraluje. Byť nyní samozřejmě v nové generaci.

 

Když se na tohle SUV podíváte, napadají vás přívlastky jako „majestátní“ nebo „velkolepé“. Vejde se do něj celá rodina včetně psa a morčete. Je to rodinné auto v pravém slova smyslu, s obrovským zavazadlovým prostorem, i když uvnitř připomene spíš moderní kancelář. Někomu může strohost vadit, jiný ji bude považovat za výhodu – neutrálně pojatý, variabilní prostor, který si lze zabydlet po svém. Pohodlí na sedadlech je zaručeno vpředu i vzadu, prostoru na nohy i na hlavy nekonečně mnoho, všechny použité materiály jsou ve špičkové kvalitě a špičkově zpracované.

A samotná jízda? Ta největší pohoda, jakou si umíte představit. Bezpečnost hlídá početný zástup asistentů a vzduchový podvozek vám nedovolí pocítit jedinou nerovnost. Audi Q7 se cítí jako doma jak ve městě – navzdory svým obřím rozměrům, tak na dálnici. A dokonce dobře zvládá i okresky.

Audi: tahle auta nepřehlédnete ani nepřeslechnete

Sportovec nadupaný technologiemi - Audi SQ8

Audi SQ8 je sportovně nadaný sourozenec esúvéčka Q8. Když si pořídíte auto lačnící po rychlosti, pak ho taky jistě chcete pořádně prohánět. A rozměrově (opět) obří SQ8 se jen tak nedá. Bude vás bavit. Posadí vás do měkkého a citlivě zareaguje na každý váš pokyn. Ručička rychloměru vyletí při sešlápnutí plynu vzhůru, ale vlastně toho moc neucítíte. Poletíte krajinou, aniž byste cítili jedinou nerovnost či výmol, se kterými se zdatně srovnává vzduchový podvozek SQ8. Ve sportovním naladění přimáčkne pneumatiky k asfaltu, v mírnějších režimech bude smířlivější a jemnější. Zatáčky, užší silnice, nic ho nevyvede z míry.

Je to fakt hodně velké auto. Od Q8 se vzhledově příliš neliší, ale pár zajímavých detailů se najde. Uvnitř vypadá podobně jako ostatní modely Audi, ale my přece víme, že o vzhled tady nejde. Důležité jsou technologie a automobilka jich do tohoto vozu nacpala až dost, těch nejmodernějších samozřejmě. Jak jinak, mluvíme přece o Audi.

Audi: tahle auta nepřehlédnete ani nepřeslechnete

Přejít zpět