Bentley Flying Spur patří mezi nejluxusnější limuzíny světa

Svět luxusních limuzín s velkými spalovacími motory není zdaleka tak naživu, jako tomu bylo dřív. O tyto vozy už není takový zájem, většina lidí radši sáhne po luxusním SUV nebo vyhlíží svůj luxusní elektromobil. Proto mnozí výrobci omezují počet modelů v této kategorii, někteří z ní odchází úplně. Už si nekoupíte nový Jaguar XJ, Bentley Mulsanne nebo Maybach, ten se stal pouze vylepšeným Mercedesem třídy S. Ačkoliv Bentley už neprodává svojí vlajkovou loď Mulsanne, stále patří na vrchol, a to s modelem Flying Spur, jenž bychom se nebáli označit za královský.

Bentley Flying Spur patří mezi nejluxusnější limuzíny světa

Flying Spur sdílí platformu s Continentalem GT, ale i Porsche Panamera

Bentley Flying Spur na trhu není žádným nováčkem, vyrábí se už od roku 2005. První generace byla k dispozici do roku 2013, druhá do 2019 a třetí je s námi doposud. Flying Spur je mnohými považován za komfortněji laděný Continental GT se čtveřicí dveří. Tomu napovídá i fakt, že s tímto sourozencem sdílí nejen platformu, ale i mnoho dalších dílů. Třetí generace má platformu MSB společnou nejen s Continentalem GT, ale i s Porsche Panamera.

Bentley Flying Spur patří mezi nejluxusnější limuzíny světa

Vybírat můžete ze tří motorizací, V8 je považován za tu ideální

Mnozí by si mohli myslet, že jedinou správnou volbou je vrcholná motorizace 6.0 W12 twin-turbo, ale po zkušebních jízdách se mnoho zákazníků rozhodne pro menší 4.0 V8, který je taktéž osazený dvojicí turbodmychadel. Proč? Osmiválec je lehčí, takže Flying Spur s ním dle recenzí renomovaných novinářů o poznání lépe zatáčí. Dokonce ani v přímce není o moc pomalejší, z 0 na 100 km/h zrychlí jen o 3 desetiny pomaleji, zabere mu to 4.1 sekundy. Maximální rychlost je 318 km/h, takže na W12 ztrácí 15 km/h, ale i tak se dostává do teritoria supersportovních aut. Tuto uchvacující dynamiku má na svědomí stádo 550 koní při 6000 ot./min. a točivý moment 770 Nm při 2000-4500 ot./min. Nedílnou součástí celku je i osmistupňová automatická převodovka a aktivní pohon všech kol.

Kromě 4.0 V8 twin-turbo a 6.0 W12 twin-turbo je v nabídce i plug-in hybrid s 2.9-litrovým V6 twin-turbo. Dvanáctiválec dává k dispozici 635 koní a 900 Nm, plug-in hybrid 536 koní a 750 Nm. W12 z 0 na 100 km/h zrychlí za 3.7 sekundy a jede až 333 km/h, s elektrifikovaným šestiválcem je Flying Spur nejpomalejší, stovku atakuje za 4.1 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 285 km/h.

Zajímavostí je, že vzduchové měchy u třetí generace mezigeneračně narostly o 60%, objevila se natáčecí zadní náprava a rozvor byl prodloužen o 130 milimetrů.

Bentley Flying Spur patří mezi nejluxusnější limuzíny světa

Hlavním konkurencí jsou vozy Rolls-Royce Ghost a Mercedes-Maybach třídy S

Ačkoliv je tato kategorie čím dál prázdnější, tvrdé konkurence je naštěstí stále dostatek. Taktéž na Britských ostrovech se vyrábí pravděpodobně ten největší soupeř – Rolls-Royce Ghost. Zatímco Bentley je luxusní značkou koncernu Volkswagen, v němž je mimo jiné i Audi, tak Rolls-Royce spadá pod křídla BMW. Dalším z rivalů je Mercedes-Maybach třídy S, který sice jezdí úžasně, ale nepřiváží takovou prestiž jako limuzíny z Velké Británie.

Bentley Flying Spur patří mezi nejluxusnější limuzíny světa

Bentley Flying Spur patří mezi nejluxusnější limuzíny světa

Přejít zpět