BMW iX: elektrizující silák s měkkou náručí

BMW iX je zvláštní vůz. Tedy v tom nejlepším slova smyslu – je mimořádně výkonný, vzhledově nezaměnitelný a velmi pohodlný. A jako elektromobil si získává respekt úctyhodným dojezdem. Na delší cesty lepšího parťáka nenajdete.

BMW iX: elektrizující silák s měkkou náručí

Chcete-li BMW iX, vybíráte ze tří verzí, xDrive40, xDrive50 a M60. Liší se pouze kapacitou baterie – a hned dodejme, že i verze s nejmenším akumulátorem a pomalejším nabíjením je dravec, který stojí za hřích.

Naopak nejsilnější M60, což je první BMW, který má v názvu proslulé M a zároveň od prvopočátku vznikalo jako elektromobil, vlastní už v základní výbavě pár vylepšení. Ta ale u zbylých dvou můžete za příplatek získat též. Jinými slovy, tyhle „tři sestry“ možná nejsou trojčata, ale na pohled je od sebe nerozeznáte.

BMW iX: elektrizující silák s měkkou náručí

Od pohledu nezaměnitelný

BMW iX vzbuzuje různorodé pocity, jedni jsou nadšeni, druzí udiveně kroutí hlavou. A tak to má být, hlavně žádná nuda! Tohle SUV nepřehlédnete, hlavně díky dvěma obřím bavoráckým „ledvinám“. Jsou protažené až k nárazníku a vyhřívané – to kvůli technice, kterou zakrývají. Za pozornost stojí materiál, jenž má samozacelovací schopnost, takže díky teplu „vyléčí“ každý škrábanec na povrchu masky.

Toužíte otevřít kapotu? Máte smůlu, jde o elektriku a není co otvírat. Nepočítáme-li tedy otvor pro doplnění kapaliny do ostřikovačů, který se skrývá pod logem vpředu. Netradičně pojaté jsou do dveří zapuštěné hranaté kliky a hranatá okna. I při pohledu zezadu je vůz nezaměnitelný. Mohou za to velmi úzká světla a neobvykle vypouklé zadní dveře. Nemůžete se dočkat, až uvidíte, jak vypadá iX vevnitř? Stejně originálně jako zvenčí.

BMW iX: elektrizující silák s měkkou náručí

Dřevo a křišťál v duchu minimalismu

Interiér působí velmi prostorně a vzdušně, kterýžto dojem posiluje velké panoramatické okno ve střeše. Stiskem tlačítka ho snadno zatmavíte, byť jen lehce. Elektromobil nepotřebuje převodovku, proto chybí tunel mezi předními sedadly. Před vámi je panel se dvěma velkými, viditelně propojenými displeji. Nápadná je dřevěná destička, kterou máte u ruky. Jde o řadicí a ovládací panel s dotykovými tlačítky a křišťálovým „kolečkem“.

Ano, kromě tradiční kůže vsadilo BMW u iX na kvalitní dřevo, recyklované plasty a zmíněný křišťál – uvidíte ho ještě u ovladačů regulace sedadel a hlasitosti rádia. Už jsme zmínili sedadla, lépe řečeno křesla, měkoučká, elektricky ovládaná, s integrovanými opěrkami hlavy a čalouněná kůží. Jsou maximálně pohodlná, jak taky jinak. Tady se víc než na sport hraje na luxus a pohodlí. Prostoru pro hlavy i končetiny cestujících je také víc než dost, stejně jako odkládacích prostor.

BMW iX: elektrizující silák s měkkou náručí

Rychle se nabíjí, rychle jezdí

Pohon mají u všech zmíněných verzí na starost dva výkonné elektromotory, které slibují dojezd mezi 400 a 570 kilometry (za optimálních podmínek). V kategorii elektrických SUV jsou to snová čísla. A nabíjení? Zbývá-li ještě 10 procent, tak během deseti minut napumpujete do auta potřebnou šťávu na dalších 90 až 150 kilometrů (podle vybrané verze).

Ohromující je i dynamika. Tak třeba M60 zrychlí z nuly na sto za necelé čtyři sekundy. Sešlápnete plyn, SUV vystřelí jako kosmická raketa a zamáčkne vás do sedačky. A ač je to těžký vůz, umí to rozpálit až na 250 km/h. Přitom nemá povahu neřízené střely, naopak s vámi ochotně spolupracuje. Vzduchový podvozek si poradí i s nerovnostmi tuzemských silnic, a tak vám zajistí pohodlí i na delších cestách. Vůz je díky nízko položenému těžišti stabilní, takže se v zatáčkách zbytečně nenaklání. Jízda je hladká, plynulá a také tichá, a to i ve vysokých rychlostech.

Jestli stojíte o spolehlivého, komfortem i moderními technologiemi napěchovaného parťáka, tady jednoho máte. Na dlouhé cesty je jako stvořený, připravený vás hýčkat na každém kilometru.

BMW iX: elektrizující silák s měkkou náručí

Přejít zpět