BMW + M = sportovní duch pod kapotou

Jediné písmeno navíc a místo králů silnic tu hned máme sportovní bestie pohybující se div ne rychlostí světla. Stačí připojit k BMW ještě jedno velké M. Sami to můžete v Auta Super vyzkoušet, protože BMW M3 a M4 čekají na ty, kdo se je odváží osedlat. Budete to vy?

BMW + M = sportovní duch pod kapotou

Co přesně znamená zmíněné M? Nehledejte za tím žádné složitosti, jde o zkratku slova „Motorsport“. BMW M je tedy sportovní divize německé automobilky, co produkuje vozy, jež svým výkonem nemilosrdně drtí konkurenci. Shodou okolností si zrovna letos připomíná rovných 50 let existence – vznikla totiž v roce 1972, aby značka mohla oddělit závodní program od běžné produkce.

Prvním „dítkem“ byl dnes už ikonický model BMW M 3.0 CSL, který byl vyroben pouze ve stovkách kusů. Velké křídlo na víku zavazadlového prostoru mu vysloužilo přezdívku „Batmobil“, i když s netopýřím mužem do kontaktu nikdy nepřišel. A další přízvisko „neporazitelný“ vynesly tomuto vozu parádní výsledky dosažené na závodních okruzích. Lepší výkladní skříň svých počátků si BMW M nemůže přát!

BMW + M = sportovní duch pod kapotou

M1 muselo být jednička!

Úspěch samozřejmě zvedl poptávku po sportovních autech, a tak divize začala sportovně upravovat a ladit běžnou sériovou produkci BMW. Prvním vozem, který prošel procesem úprav, bylo BMW M1. Pořád to ale byl spíš sporťák, byť s pohodlnými sedadly, než auto pro běžné každodenní použití. Až do roku 1983 byl ovšem nejrychlejším německým sériově vyráběným vozem. Dosáhl maximální rychlosti přes 260 km/h a založil tak tradici silničních M modelů.

Po něm přišly další modely, už podstatně víc „polidštěné“ a přizpůsobené běžným motoristickým potřebám. Zároveň žádný z nich rozhodně nedělal a nedělá ostudu závodnímu duchu sportovní divize. Obecně platí, že vozy s „emkem“ mívají upravený motor, převodovku a tlumiče, ale také aerodynamiku a interiér. Koupíte-li si model s M v názvu, máte jistotu, že prošel zatěžkávací zkouškou na německém okruhu Nürnburgring.

BMW + M = sportovní duch pod kapotou

Jde o víc než o obří ledviny

Slíbili jsme vám, že si můžete vyzkoušet mladší členy rodiny, BMW M3 a M4.

M3 je další z veleúspěšných modelů střední třídy, který se vyrábí už od roku 1975 a popularitu mu přineslo účinkování v německém kriminálním seriálu Kobra 11. Je to docela přívětivé auto, ale jakmile mu dáte příslušný pokyn, změní se v dravou, agresivní šelmu. Jen se koukněte, jaký odhodlaný výraz má jeho maska!

Ale o vzhled pro BMW typických a v případě M3 a také M4 hojně diskutovaných ledvinek ani tak nejde. Důležité je, co tahle auta schovávají pod kapotou. V obou případech tam trůní silné a dokonale vyladěné motory, které to umí ve vteřině rozbalit tak, že vám spadne čelist.

Přejít zpět