BMW M3 vs Alpina B3 aneb dva na vrcholku potravního řetězce

Mohlo by se zdát, že BMW M3 je ikonou a Alpina B3 pouze příživníkem od nějakého úpravce, ale opak je pravdou. Alpina patří mezi ty nejrenomovanější úpravce na světě, například řadu 3 upravují již od roku 1987, což znamená, že první BMW M3 je o pouhý 1 rok starší. Na papíře tato auta vypadají podobně, ale nejsou, jejich cílové skupiny se liší více, než by se na první pohled mohlo zdát. Zájemci o BMW M3 hledají ostrý sportovní sedan, který jim zprostředkuje hlavně adrenalinové zážitky. Alpina B3 se M3 rychlostně blíží, ale hraje na komfortnější notu. I při rychlé jízdě je uvolněnější a pohodlnější. Proto je vhodnější ke každodennímu jezdění.

BMW M3 vs Alpina B3 aneb dva na vrcholku potravního řetězce

Z 0 na 100 km/h BMW M3 akceleruje o 1 desetinu rychleji než Alpina B3

BMW M3 generace G80 je high-tech sportovní sedan, který má aktivní pohon všech kol M xDrive, jenž dokáže zcela odpojit přední kola a z M3 tak udělat čistokrevnou zadokolku. S tímto systémem spolupracuje osmistupňová automatická převodovka M Steptronic s Drivelogic. Řidič si tak může individuálně nastavovat nejen motor, klapku ve výfuku a adaptivní podvozek, což bývá standardem u většiny sportovních aut, ale rozsáhle i pohon všech kol a automatickou převodovku. Srdcem je 3.0-litrový řadový šestiválec twin-turbo (S58), ten ve verzi Competition produkuje výkon 510 koní a točivý moment 650 Nm. Z 0 na 100 km/h dokáže akcelerovat za 3.5 sekundy, takže Alpinu o 1 desetinu překonává, ale maximální rychlost je o 15 km/h nižší, tedy 290 km/h, a to pouze s příplatkovým M Driver’s Package, jinak elektronický omezovač zasahuje ve 250 km/h. Sedan M3 je jedinečný tím, že má masku nikoli z řady 3 sedan, ale řady 4, což přidává na exkluzivitě. M3 je vedle řady 3 o 76 milimetrů širší, o stejné číslo překonává i Alpinu. Technicky jde o propracovanější stroj, který se od těch běžných liší o něco více než B3. Vhodnější je hlavně pro ty, kteří dávají přednost sportovní před rychlou, ale pohodou jízdou.

BMW M3 vs Alpina B3 aneb dva na vrcholku potravního řetězce

Alpina B3 má o 15 km/h vyšší maximální rychlost než BMW M3

Alpina B3 generace G20 disponuje taktéž 3.0-litrovým šestiválcem twin-turbo s označením S58, takže ačkoliv Alpina B3 vychází z BMW M340i xDrive, agregát je jako v M3. K tomu má skvělou osmistupňovou automatickou převodovkou Steptronic a schopný pohon všech kol, avšak bez možnosti odpojení těch předních. Výkon je 495 koní a točivý moment 730 Nm. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 3.6 sekundy, akcelerovat přestane až po dosažení rychlosti 305 km/h. Dle renomovaných novinářů Alpina B3 působí luxusnějším dojmem než BMW M3, je komfortnější a celkově vhodnější pro každodenní jezdění. Navíc je oldschoolovější, nemá tolik moderních technologií. S Alpinou samozřejmě nedostanete jen pořádný motor, ale i přepracovaný adaptivní podvozek, silnější brzdy a dravěji střižené nárazníky, prahy, difuzor, výfuk, křídlo i kola. Jelikož jde o exkluzivní projekty, individualizované jsou i interiéry.

BMW M3 vs Alpina B3 aneb dva na vrcholku potravního řetězce

Je lepší investicí BMW M3 nebo Alpina B3?

Je lepší investicí M3 nebo B3? Podíváme-li se na starší generaci E90, mírně dražší jsou tovární M3, a to i navzdory tomu, že B3 je v nabídce skoro 7x méně. Dá se tedy očekávat, že podobně tomu bude i u jejich potomků. Dalo by se však přiklonit k tomu, že Alpiny generace G20 budou trochu cennější, protože aktuálně jich je na trhu 10x méně než M3. Navíc za pár let už nové Alpiny vznikat zřejmě ani nebudou, práva na značku totiž koupilo BMW a šéf automobilky Alpina řekl, že jejich továrny budou od roku 2026 nadále upravovat jen auta z let 1965 až 2025, protože úpravy těch novějších budou takřka nereálné. To je smutná zpráva pro fanoušky značky, ale dobrá pro sběratele, jejichž auta by měla rychleji růst na hodnotě. M3 je pak žádanou klasikou. Má jednu z nejširších fanouškovských základen, takže by se dalo říct, že s hezkým a udržovaným kusem nemůžete šlápnout vedle, alespoň z dlouhodobého hlediska. Zatím jsou tato auta mladá, tudíž je potřeba s poklesem ceny počítat.

BMW M3 vs Alpina B3 aneb dva na vrcholku potravního řetězce

Přejít zpět