Cayenne? Tak trochu jiné Porsche

Porsche Cayenne může působit v rodině ultra mega rychlých „poršátek“ jako bílá vrána. Oddaným fanouškům značky dokonce připadá jako černá ovce. Ano, tohle auto je jako rodinné SUV se sportovním genem odlišné. Ale své „příbuzné“ skvěle doplňuje.

Cayenne? Tak trochu jiné Porsche

Pravda je taková, že výše zmínění milovníci značky vnímali zrod Cayenne jako zradu všeho, co Porsche do té doby vyznávalo. Jak vůbec mohlo automobilku, která si získala renomé vychytanými sportovními modely, napadnou poslat do světa velké a těžké SUV, navíc v základu technicky spřízněné s Volkswagenem?

No, mohlo. A bylo to dobré rozhodnutí. Ti, co křičeli, málo nakupovali. A o Cayenne, jehož první generaci Porsche představilo v roce 2002, byl velký zájem. Vlastně se z něho stal trhák. Pořídili si ho lidé, kteří toužili po prestiži Porsche, ale zas nechtěli frčet po světě bláznivou rychlostí. A automobilce, jíž se na přelomu tisíciletí nedařilo nijak slavně, to pomohlo znovu se postavit na nohy. Z prodejů Cayenne získala dost peněz na to, aby uspokojila touhy těch, kdo netrpělivě vyhlíželi každý její sportovní model.

A že vsadila na jistotu v podobě SUV, čili auta pro rodinu? Z dnešního pohledu se to jeví jako logické rozhodnutí, ale tehdy to tak nevypadalo. Esúvéčka zabírala okrajovou část trhu a na nadšené přijetí davy teprve čekala. Takže Porsche zariskovalo – a vyplatilo se mu to. Jeho Cayenne se dokonale napasovalo do tehdejší díry na trhu. A věřte, že jinak by automobilka možná byla nucena skončit. Láska fanoušků sportovních vozů je krásná věc, ale ne vždy generuje dost peněz.

Cayenne? Tak trochu jiné Porsche

Umí asfalt i hlínu

Porsche Cayenne dle očekávání spojuje zdánlivě neslučitelné. I jako SUV jezdí po silnici skvěle, nebojíme se říct „sportovně“. A i když na asfaltu se přece jen cítí víc doma, zvládá to dobře i v terénu. Tím spíš pokud jste si připlatili za vzduchový podvozek, dostatečně bytelný, aby se nezalekl nějakých těch terénních nerovností, a zároveň velmi komfortní.

I vzhledem ke své hmotnosti je to obratné auto, u něhož si nebudete stěžovat na nedostatek dynamiky. Je pohyblivé, rychle reaguje na řidičovy pokyny, zvlášť pyšné je na svoje vychytané brzdy. A taky je stabilní, takže za jízdy neucítíte žádné kolébání. Co se vám bude líbit, je volba jízdních režimů, kterých je tu na výběr dostatek.

Stručně řečeno, v Cayenne získáte bytelné a spolehlivé auto, které nezapře své sportovněji laděné příbuzné. Svými jízdními vlastnostmi překonává konkurenci určitě o víc než jeden level

Cayenne? Tak trochu jiné Porsche

Jako v bavlnce

A jaké je Porsche Cayenne uvnitř? Zvuky zvenčí k vám moc nedolehnou a cesta bude rychle ubíhat. A taky bezpečně, protože z auta je bezvadný výhled a k dispozici máte velká zrcátka.

Interiér působí luxusně, jak se na prémiový vůz sluší. Zapomeňte na plasty, tady se nosí měkká kůže, semišové koberečky a další kvalitní a pevné materiály, samozřejmě v dokonalém zpracování. K tomu přičtěte vyhřívaná sedadla, dostatek prostoru (i na zadních sedačkách) a prostorný kufr – a je vám jasné, že z Cayenne se vám nebude chtít vystoupit. Je to zkrátka luxusní auto, které je radost řídit a které šlape na dálnici i v terénu.

Přejít zpět