Chevrolet Camaro: Extravagantní Američan dvou tváří

O Chevroletu Camaro si můžete myslet cokoliv. Jisté je, že přehlédnout ho vážně nejde. Tohle „muscle car“ není z rodu šedých myšek, které by vám přeběhly přes cestu, aniž byste je zaznamenali. Je spíš jako lev, co si rád zařve, aby jindy předl jako beránek.

Chevrolet Camaro: Extravagantní Američan dvou tváří

Chevrolet Camaro, kterým automobilka General Motors zareagovala na úspěch Fordu Mustang, existuje už v šesté generaci. Je to americká legenda, dokonce i filmová. Nejznámějším angažmá je role čmeláka Bumblebee v sérii Transformers, v níž s vystřídalo hned několik verzí Camara. Ale „hereckým talentem“ kvality tohoto vozu teprve začínají.

Za dobu své existence, tedy od roku 1967, byl Chevrolet Camaro úspěšným závoďákem. Závodní seriál Trans Am, závody IMSA (International Motor Sport Association), tam všude byl – rychlý a neopominutelný. A takový zůstane i pod vaším vedením.

Chevrolet Camaro: Extravagantní Američan dvou tváří

Když zamračený, tak stylově

Budeme-li se bavit o Camaru poslední generace, můžeme říct, že minimálně vzhledově vzdává hold svým víc než půlstoletí starým předkům. Dlouhá přední kapota, nízká karoserie a úzká okna mu zůstala. Podobně jako jeho předchůdci má ostře řezanou tvář a zamračený výraz. Možná je ještě drsnější a zamračenější. Při nedávném faceliftu totiž získalo ještě výraznější rysy. Mustang vedle něho vypadá jako „dobrý synek“, protože Camaro je prostě od pohledu správný padouch. Rozhodnete-li se s ním honit Spidermana, nikdo nemůže říct, že nejste styloví. A že by ho Camaro dohonilo, o tom žádná!

Interiér svým pojetím za zevnějškem nijak nezaostává. Sedět budete nízko, jak se na muscle car sluší a patří, ale pohodlně – Camaro nenechá vaše pozadí ani záda na holičkách. Při té rychlé a dynamické jízdě, která vás čeká, potřebujete oporu. V ruce budete svírat mohutný volant, který vám dodá sebevědomí i pocit, že máte vůz dokonale pod kontrolou.

Budete si užívat bohatou výbavu, potahy v kůži, navigaci nebo třeba head up displej se spoustou variant nastavení. O Američanech se říká, že jsou sebestřední, ale s multimediálním displejem v Chevroletu Camaro můžete mluvit česky, bude vám rozumět.

Chevrolet Camaro: Extravagantní Američan dvou tváří

Má rád závody i normální jízdu

Pořád jsme ale nezmínili hlavní přednosti, které poznáte, jakmile tuhle káru rozpohybujete. Camaro to z klidu na sto dá za 4,4 sekundy a umí se rozparádit až na 290 km/h. Parádní čísla, že? Pod jeho kapotou dříme osmiválec, který dostane-li příležitost, rozbalí to ve velkém. Reaguje bleskurychle a je to ukrutný tahoun. Každý, kdo se bude pohybovat poblíž, zjistí, že Camaro se nejen zle tváří, ale i zle řve.

Pak se ale upokojí a v komfortním nastavení vás příjemně povozí. Zjistíte, že je to auto, které se kupodivu skvěle vyrovná i s popojížděním ucpanými velkoměstskými ulicemi, nudnou“ jízdou po dálnici a neurazí ho ani české okresky. Pro vás to ovšem bude možná utrpení, protože budete ustavičně odolávat chuti sešlápnout pedál plynu a ten skvělý motor pořádně potrápit.

Podtrženo a sečteno: Je to rychlý sporťák, s nímž se nebudete nudit a skvěle si užijete řízení. Zároveň ale úžasně funguje i při každodenním používání. Nabízí komfort, dostatek místa i dobré odhlučnění.

Chevrolet Camaro: Extravagantní Američan dvou tváří

Přejít zpět