Hledáte smělost a odvahu? Cupra Formentor má obojí

Španělská automobilová značka Cupra, která je dceřinou společností výrobce SEAT, letos slaví 4. narozeniny a je třeba říct, že zatím žije velmi úspěšný život. Stejně jako model Cupra Fermentor, jenž se zalíbil nejen automobilovým fanouškům, ale padl do oka i odborníkům.

Hledáte smělost a odvahu? Cupra Formentor má obojí

Jako sportovně laděná „dcera“ se Cupra dříve jmenovala SEAT Sport. Tahle závodní divize vznikla v roce 1985, aby se starala o vývoj soutěžních speciálů. Ale v roce 2018 automobilka rozhodla, že nastal čas osamostatnit se. V názoru ji utvrdil úspěch Seatu Ibiza Cupra. V minulých desetiletích jsme si totiž označení Cupra zvykli vídat na sportovně laděných vozech automobilky. Seat tedy poslal značku do světa na zkušenou – s modelem SUV Cupra Ateca (ten mimochodem vznikl v Kvasinách, ostatní Cupry už přicházejí na svět ve Španělsku).

Nasazení značky měl posílit i výrazný design loga, které tvoří dvě provázaná a symetricky natočená písmena C. Tvůrce našel inspiraci v životním postoji lidí, žijících v kmenových společenstvích, a zalíbila se mu jejich odvaha a smělost. Tyhle kvality Cupře skutečně nechybí. I nadále se zaměřuje na fandy sportovních vozů, kterým chce dopřát mimořádné sportovní výkony. Krom toho je její součástí také kompletní divize motoristického sportu, a ta rozhodně nehraje druhé housle.

Hledáte smělost a odvahu? Cupra Formentor má obojí

Spřízněnost s Leonem v nejlepším slova smyslu

Crossover Cupra Formentor je vůbec prvním modelem, vyvinutým výhradně pro tuhle značku. Všechny předchozí byly pouze „přeznačkované“ Seaty. Je třeba říct, že Formentor vypadá skvěle a svým vzhledem nezapře příbuzenský vztah s Leonem. Nejenže se oba modely tváří podobně zachmuřeně, ale také vznikají na stejném místě, ve španělském závodě Martorell, a mají týž technický základ, platformu MQB Evo.

A podobnost uvidíte i v interiéru. Minimum klasických tlačítek, zato v případě Cupry sportovnější detaily, masivnější volant, výraznější řadicí páčky. Palubní desce vévodí veliká, dvanáctipalcová obrazovka multimediálního systému. Stejně jako v Leonu. Nechybí však sportovní sedadla, která jsou natolik široká, že se vejde i objemnější posádka. A rovněž zadní sedadla nabízejí dostatek místa.

Hledáte smělost a odvahu? Cupra Formentor má obojí

Skvělý parťák do velkých rychlostí

Jestli chcete po silnici hladce svištět, Formentor je skvělý parťák. Nechybí mu obrovsky silný motor, tudíž z 0 na 100 km/h zrychlí za 4,9 sekundy a umí frčet rychlostí až 250 km/h.

Formentor tedy báječně vypadá, dokonale jezdí a co víc – je bezpečný. V Euro NCAP dostal 5 hvězdiček. V nezávislém testu za ochranu dospělých cestujících získal 93 procent, za ochranu dětí 88 procent a za bezpečnostní asistenční systémy 80 procent. Jak se zdá, tenhle fešák je i rodinný typ. Určitě si ho nenechte ujet.

Hledáte smělost a odvahu? Cupra Formentor má obojí

Přejít zpět