Land Rover: Teréňáky, co si na nic nehrají

U zrodu značky nehrál luxus roli. Motivace zakladatelů byla praktická: dát Britům v poválečné době nenáročný, spolehlivý vůz do jakéhokoliv terénu. Dnešní Land Rovery se stále nadšeně vrhají do dobrodružství, ale zároveň nabízejí pohodlí a komfort.

Land Rover: Teréňáky, co si na nic nehrají

První model navrhovali bratři Maurice a Spencer Wilksové v roce 1945, kdy se Britové vyrovnávali s obtížemi poválečné ekonomiky. Automobilky se, stejně jako ostatní průmysl, musely potýkat se spoustou překážek. Jenže Maurice jako majitel farmy zkrátka potřeboval auto, které se nelekne terénu a bude v případě potřeby suplovat třebas i traktor. To on stál za nápadem na vůbec první vůz Land Rover.

Bratři se nechali inspirovat vojenským Jeepem, na jehož podvozku svůj model postavili. Jinak ale chtěli vymyslet vlastní koncept. A protože ocel byla nedostatkovým zbožím, použili hliníkovou slitinu. Výsledné řešení nebylo snadné, zato ale tak skvělé, že se stalo základem automobilů značky na další půlstoletí. První model nazvaný Land Rover Series 1, produkovaný společností Rover Company, se stále vyrábí pod názvem Defender.

Land Rover: Teréňáky, co si na nic nehrají

Do sněhu, bláta i písku

Značce se sázka na odolnost a jednoduchost vyplatila. Ačkoliv se auta mnohých značek tváří jako „teréňáky“, jistotou pro opravdového dobrodruha je dodnes pouze Land Rover. Extrémně nehostinné podmínky, bláto, mráz, voda, sníh, písek. Těmhle autům, předchůdcům dnešních SUV, je to fuk. Díky silnému pohonu 4×4 projedou sebejistě každým terénem, do kterého je pošlete – a spolehlivě vás dovezou do cíle. Land Rover je mimochodem druhá nejstarší značka vyrábějící vozy s pohonem všech kol – hned po Jeepu.

Dnes je Land Rover sesterskou značkou Jaguaru, přičemž automobilku Jaguar Land Rover koupila v roce 2008 od Fordu indická společnost Tata Motors. Současnou produkci firmy lze rozdělit do tří segmentů. Do prvního spadají praktické rodinné vozy (modely Discovery, Discovery Sport), do druhé pak luxusní SUV (Range Rover, Range Rover Sport, Ranger Rover Velar a Range Rover Evoque). Třetí má jediného zástupce, ryze terénní model (Defender).

Land Rover: Teréňáky, co si na nic nehrají

Sebevědomí na první pohled

V aktuální nabídce Auta Super najdete modely Range Rover, Range Rover Evoque a Range Rover Sport. Ať si vyberete kterýkoliv, nemůžete sáhnout vedle! Všechny modely řady Range Rover mají sebevědomí těch, kdo tady byli první a moc dobře to vědí. Punc původního SUV je stále patrný, stejně jako střízlivá britská elegance bez zbytečných kudrlinek a nezpochybnitelný výkon.

 

Navíc tahle auta pořád vzbuzují na našich silnicích rozruch. Jednak jich v ČR nejezdí tolik, takže nejsme zvyklí, jednak si je při jejich rozměrech opravdu nelze splést s dalšími městskými esúvéčky. Když už zmiňujeme město – pokud snad toužíte po stylovém Land Roveru do městského provozu, vyberte si Evoque. Tento model nepůsobí tak robustně a fakt dobře vypadá. A jak by taky ne, když se na jeho designu podílela i hvězdná Victoria Beckham.

Pokud se ale chcete pohybovat mimo silnice, raději sáhněte po některém ze zbylých dvou modelů. Máte zaručeno, že to bude jízda mimo vyšlapané cesty, zato v luxusu!

Land Rover: Teréňáky, co si na nic nehrají

Přejít zpět