Mazlivé kočky, co dokážou pořádně zařvat

Britská automobilka Jaguar vznikla v roce 1922 jako výrobce sajdkár. Ty ale brzy vystřídala produkce luxusních sportovních aut, půvabných na pohled a zábavných při jízdě.

Mazlivé kočky, co dokážou pořádně zařvat

Jaguar Cars Limited, jak zní oficiální název, založili v roce 1922 v britském Blackpoolu dva Williamové, Lyons a Walmsley. Jejich Swallow Sidecars Company ovšem získala nový „šelmí“ název až v roce 1945, kdy už sídlila v Coventry. Jak už bylo řečeno, původně byla ve hře výroba vozíků pro spolujezdce k motorkám, pak se firma pustila do karosářských prací a zároveň začala produkovat sajdkáry podle vlastních návrhů.

Přelomový byl rok 1931, kdy z výrobní linky sjel první sportovní vůz značky S. S. (Standard Swallow). Williamu Lyonsovi, jednomu z otců zakladatelů, který ho navrhl, se auto povedlo – bylo pohledné a taky levné. Což bylo zvlášť za hospodářské krize terno. Označení Jaguar mělo ovšem premiéru až o čtyři roky později – i když jen jako součást názvu nového modelu S. S. 100 Jaguar. Každopádně dobře vystihovalo divokou a nezkrotnou náturu sporťáků Swallow Sidecars. Pak už zbýval jen krůček k tomu, aby se v Jaguara přeměnila celá společnost.

V 50. letech si Jaguar získal srdce zákazníků sérií elegantních sportovních a luxusních automobilů a s modely C-type a D-type vítězil v tomto desetiletí i na závodních okruzích, hlavně v Le Mans 24 hodin.

Mazlivé kočky, co dokážou pořádně zařvat

Parkování na královském dvoře povoleno

Co se týče vlastnictví, firma přecházela z jedněch rukou do druhých. V roce 1966 se stala součástí koncernu British Motor Corporation. Ten se ovšem záhy spojil s výrobcem nákladních vozů Leyland a vznikl koncern British Leyland Motor Corporation. Následovala pětiletka nezávislosti, až v roce 1989 koupil Jaguar nadnárodní koncern Ford. Značka si navzdory pochybnostem odborné veřejnosti udržela pověstnou britskou kvalitu. Zatím poslední změna majitele se odehrála v roce 2008, kdy Jaguar společně s automobilkou Land Rover koupila indická společnost Tata Motors. Opět zavládly obavy, co se bude dít – ovšem značka v rukou asijského majitele kvete.

Možná nevíte, že do Jaguaru byli zamilovaní slavní umělci Clark Gable, Tony Curtis nebo Frank Sinatra. A noblesu značky potvrzuje fakt, že okolo stovky vozů putovalo k britskému královskému dvoru.

Mazlivé kočky, co dokážou pořádně zařvat

Nejkrásnější vůz na světě? Jaguar E-Type

Automobilka je také výrobcem modelu označovaného za nejkrásnější auto všech dob. O
E-Type, který se představil světu v roce 1961, mluvil pochvalně dokonce sám velký Enzo Ferrari. Připomeňme též, že zároveň jde o nejrychlejší sériově vyráběný britský vůz.

E-Type vám aktuálně nenabídneme, ale chcete-li mít nějakou divokou kočku doma v garáži, co byste řekli třeba modelům XE nebo F-Type? Sedanu XE jeho sportovní „look“ krásně padne, a protože v tomto případě platí, že jak venku, tak vevnitř, jistě se vám zalíbí i interiér, který si ničím nezadá s precizností konkurenčních řady 3 BMW. Co se týče jízdních schopností, Jaguaru XE není co vytknout. Motor a převodovka krásně spolupracují, uvidíte, že v tomhle autě vás to bude bavit.

Podobně Jaguar F-Type je výjimečně zábavný sportovní vůz, který nepostrádá půvabný design. Luxusnímu interiéru nechybí sportovní rozměr, útulnost, kvalitní materiály ani praktičnost. A co teprve, když tuhle šelmu trochu podrbete za ušima. Ráda si pod vaším vedením zadivočí. Při každodenním ježdění však nebudete mít problém ji zklidnit, takže bude příst jako poslušné kotě.

Mazlivé kočky, co dokážou pořádně zařvat

Přejít zpět