Mercedes GLE: těžký atlet s výdrží

Máte slabost pro SUV? Tak to budete Mercedes-Benz GLE zbožňovat, i v odvozené variantě kupé. Esúvéčko v podání trojcípé hvězdy totiž není žádná rychlokvaška, ale krásné, silné a hlavně vychytané auto. Jeho předci mu daly solidní základ.

Mercedes GLE: těžký atlet s výdrží

Terénní vůz, který nabízí pohodlí a jízdní vlastnosti osobního auta? Co se na začátku zdálo být zbytečnou, ba dokonce slepou vývojovou větví, se stalo velkým hitem. A zájem o SUV neutuchá. Chtělo by se říct: kdo ho nemá, aspoň o něm sní. V případě Mercedesu se není čemu divit.

Značka má s výrobou SUV letité zkušenosti – možná nevíte, že předchůdcem GLE je model, díky kterému automobilka a SUV našly společnou řeč už někdy na přelomu tisíciletí. Velká esúvéčka se ovšem až do roku 2015 jmenovala Mercedes ML. Pak přišlo úspěšné GLE a po něm jeho sportovněji založený sourozenec, Mercedes-Benz GLE kupé. I ten se hodně povedl, přestože namíchat povedený crossover, který má podědit to nejlepší z SUV i ze sportovního kupé, není legrace.

Mercedes GLE: těžký atlet s výdrží

Dlouhé cesty a lehký terén jako značka ideál

Ať už si o něm myslíte cokoliv, GLE na silnici nepřehlédnete. Oblé tvary mu dodávají na elegantním vzezření. Jeho mohutná karoserie vzbuzuje respekt a zároveň pocit stability a bezpečí. Navzdory své víc než dvoutunové váze ovšem vůz nepůsobí jako těžkopádný hromotluk, ale uchovává si sportovní charisma.

Už od pohledu nepreferuje styl uřícených šílenců, co hladově polykají kilometry cest. Je jako trénovaný chlapík, který je dost vyrovnaný a soudný, aby přesně odhadl, kdy je na místě zapojit svaly. Velký a silný, jak od prémiového SUV očekáváte. Krásně se v něm směstnáte vy i spolucestující, a stále zbyde fůra místa na zavazadla. GLE má rád dlouhé cesty a neleká se ani těžšího terénu. Vzduchový podvozek nedovolí, aby to vaše tělo jakkoliv pocítilo. 

Ostatně GLE vás snadno zabaví – je vybavený vychytaným multimediálním systémem Mercedes-Benz User Experience (MBUX). Tahle mimořádně chytrá věcička je zvyklá na hlasové pokyny v češtině. Stačí říct: „Hej, Mercedesi!“, a spustí navigaci, zapne vyhřívání sedadel, volantu, přepne rádio, přitopí. Udělá, cokoliv si budete přát. Jen pro kafe si na benzince budete muset dojít sami.

Mercedes GLE: těžký atlet s výdrží

SUV, nebo kupé? Rozeznáte je na pohled

O nic z toho nepřijdete ani u GLE Coupé, které je sice víc zaměřené na sportovní jízdu, ale pořád mu zůstal mohutný vzhled svalnatého atleta a také nabízí dostatek prostoru pro všechny uvnitř i jejich věci v kufru s objemem až 650 litrů. O pohodlí na dlouhých cestách díky špičkové výbavě ani nemluvě.

Ač mají obě verze mnoho společného, už napohled je snadno rozlišíte – stačí podívat se na siluetu (kupé má klesající linii zádi) a jinak koncipovanou mřížku chladiče.

Terénními schopnostmi si ovšem kupé nezadá s SUV. Odvaha mu nechybí, motor má výkonný a vytrvalý. Na dlouhé štreky tak akorát. A kdyby se snad někdy ze silnice stala polňačka nebo byl před vámi brod, nevadí, GLE jede prostě dál.

Mercedes GLE: těžký atlet s výdrží

Přejít zpět