Nejlepší letní cestování je bez střechy nad hlavou

Vítr vonící létem a nekonečné modré nebe – ještě to stihnete, protože prázdniny zdaleka nekončí. Možná vás ta pravá prázdninová jízda teprve čeká, v kabrioletu samozřejmě. Víte, že „cabriolet“ je původně francouzský výraz pro dvoukolový kočár? „Cabrioler“ totiž znamená poskakovat, a přesně to tehdy tenhle dopravní prostředek na nerovných, nezpevněných silnicích dělal. S dnešními kabriolety byste si drncání spojili jen stěží. To se spíš zasníte, jak krásné by bylo projíždět se v kabrioletu po malebné silničce, s okouzlující vyhlídkou na hory či moře… Je ale také možné, že se zamračíte při vzpomínce na cestu se zacuchanými vlasy a s ušima zalehlýma od větru. Popravdě málokterá auta budí tak vášnivé emoce jako vozy „nahoře bez“.   Když je ovšem venku krásně, je hřích sedět doma, anebo být zavřený v autě. Kabriolet má elegantní řešení: cestou z místa na místo díky stažené střeše neztrácíte kontakt se světem okolo. Na letní romantickou dovolenou je tedy takové auto jako stvořené. Dáte přednost rychlosti, nebo prožitku? Představujeme vám tři kabriolety, které umí obojí.    

Nejlepší letní cestování je bez střechy nad hlavou

Mercedes řady S

Je to superluxusní požitkář. Jako příslušník rodiny s trojcípou hvězdou ve znaku to umí na silnici rozbalit, ale je otázka, proč by dělal? Mluvíme přece o pohodové projížďce, ne o závodech.

Svými dovednostmi vyvrací nejčastější obavy těch, kdo zvažují pořízení kabrioletu. Práce s natahováním a stahováním střechy? Díky vestavěným čidlům umožňuje střechu dálkově ovládat. Navíc přitom odpadá nutnost ručně manipulovat s přepážkou, jež odděluje zavazadlový prostor od místa pro staženou střechu. Stačí stisknout tlačítko a přepážka se sama složí… Co tam máte dál? Strach, že vám bude zima? Kdepak, o příjemnou teplotu se starají vyhřívané loketní a středové opěrky, o vyhřívaných sedadlech nemluvě. Dvě zabudované výsuvné clony zase zajistí, že se i při jízdě vyšší rychlostí domluvíte se spolujezdci, aniž byste přišli o hlasivky. Nebo o účes.

Nejlepší letní cestování je bez střechy nad hlavou

Lamborghini Huracán Evo Spyder

Máte sklony k závodění? Ne nadarmo jméno Huracán připomíná hurikán. Tenhle kabriolet je už od pohledu razantní sportovec. Díky svému značnému „pohybovému“ nadání vás bude neustále pokoušet, abyste se vzdali představy klidné vyjížďky a pořádně sešlápli plyn.

Proč se vléct po silnici, když máte pod kapotou výkonný atmosférický desetiválec, vydávající tak úžasný zvuk! Tohle kvílení je ještě víc okouzlující při stažené střeše. Sportovnímu vzezření modelu odpovídá výfukový systém a zadní okno, které může zůstat vysunuté při zatažené i otevřené střeše. Při vysunutí pak funguje jako větrná clona. Elektrohydraulicky skládaná střecha se dokáže složit během 17 sekund, a to až do rychlosti 50 km v hodině.

Nejlepší letní cestování je bez střechy nad hlavou

Mercedes Benz 190 SL

A máme tu opět „meďoura“, který dokazuje, že tahle značka to umí s kabriolety už dlouho. Konkrétně za Mercedes-Benz 190 SL mohou USA. Tedy nepřímo. Návrh dvoumístného sportovního automobilu má na svědomí americký importér (nejen) mercedesů Maxmilian Edwin Hoffman. Věděl, že Američané takové vozy milují, tak proč jim nevyjít vstříc a neposílit ve Státech image značky, která dosud podobný model neměla v nabídce?

Mercedes-Benz 190 SL automobilka poprvé představila světu v roce 1954 na International Motor Sports Show v New Yorku a vyráběla ho až do roku 1963. Od té doby uběhlo takřka šest desetiletí a vidíte sami – stačí dostatek odborné, starostlivé péče a ze zašlého veterána je opět pohledný zralý muž, za kterým se na silnici ohlédne každá sukně.

Nejlepší letní cestování je bez střechy nad hlavou

Přejít zpět