Než vůz vykoupíme, pořádně ho prověříme

Prodat vám nekvalitní zboží, to si rozhodně na triko nevezmeme – zvlášť je-li ve hře luxusní automobil v ceně milionů. Vůz může zvenčí krásně vypadat, ale co když je to jen Potěmkinova vesnice? Proto se každému autu nejdřív podíváme na zoubek.

Než vůz vykoupíme, pořádně ho prověříme

Pochybný technický stav, nejasný původ, zdroj problémů se může vynořit kdekoliv. Proto než se automobil rozhodneme vykoupit, dáváme si na čas a prověříme ho pod mikroskopem. Jak postupujeme?

Než vůz vykoupíme, pořádně ho prověříme

● Zkontrolujeme servisní historii
VIN kód je něco jako rodné číslo. Je unikátní a skládá se ze 17 znaků. Pokud ho umíte přečíst, poví vám o konkrétním autě úplně všechno. Prozradí rok výroby, ale třeba také výrobní vady, pojistné události nebo stav tachometru při servisních prohlídkách v autorizovaném servisu.

Pokud má vůz servisní knížku v digitální podobě, proklepneme si s pomocí VIN kódu kompletní servisní historii přímo u autorizovaného prodejce. A jestli není historie kompletní, vyžádáme si záznamy z papírové servisní knížky a také faktury.

● Vůz otestujeme na silnici
Bez testovací jízdy se obezřetný proces výkupu neobejde. Za volant posadíme proškoleného zaměstnance, kterého víc než výhled z okýnka zajímá, jak se auto cestou chová a jak reaguje. Čeho by si laik možná nevšiml, to odborníkovi neunikne.

● Prohlédneme ho ze všech stran
Zjišťujeme, nakolik je zánovní automobil „zdravý jako řípa“, díváme se po nedostatcích, zkoumáme, jestli nemá technické potíže. Pátráme po případných kosmetických vadách, zvenčí i v interiéru. Měříme také lak, protože tloušťka jeho vrstvy prozradí, jde-li o originální nástřik.

Když už vůz není v tovární záruce, přichází na řadu diagnostika, která odhalí případné závady, včetně těch, jež nejsou patrné na první dobrou. Jestli jde o komisní prodej a vynoří se problémy, konzultujeme vše s majitelem a nabídneme zajištění oprav.

● Ověříme automobil v CEBIA
Využíváme systém společnosti CEBIA, která díky spolupráci s více než 2000 partnery po celém světě prověří důvěryhodnost vozu v online databázi Autotracer. V ní se dá zjistit, bylo-li auto poškozené, jaký je stav tachometru i případné odcizení. Dozvíte se ale třeba i historii inzerce. Služba Provin pak slouží k ověření původu automobilu v cizí zemi.

● Proklepneme si prodejce
Zajímá nás i ten, kdo nabízí auto k prodeji. Stávajícího majitele požádáme o výpis z obchodního rejstříku, případně z toho živnostenského, a o potvrzení o platném DIČ. Totéž analogicky chceme i od zahraničního majitele. Nahlédneme též do insolvenčního rejstříku a nakonec si necháme předložit občanský průkaz.

Jak vidíte, auta se do naší nabídky dostávají poměrně složitou cestou (a spoustu jich musíme odmítnout). Všechny z uvedených „zastávek“ ale považujeme za naprosto nezbytné, protože bez pořádné kontroly bychom neměli klidné spaní. Protože vy také ne. Při výkupu víc než kde jinde platí, že pořádek dělá přátele.

Než vůz vykoupíme, pořádně ho prověříme

Přejít zpět