Porsche Targa 4S: Třešinka na limitovaném dortu

Jde o speciální edici, která spojuje slavnou minulost s dokonalostí high-tech současnosti. Porsche 911 Targa 4S Heritage Design Edition připomíná vzhledem úspěchy německého motorsportu v 50. a 60. letech, nicméně nejnovější technologie ho ukotvují v 21. století.

Porsche Targa 4S: Třešinka na limitovaném dortu

Především je ale Porsche Targa 4S nádherný, po všech stránkách vychytaný kousek, který nenechá srdce žádného motoristy chladným. Tato limitovaná edice jako chytrá horákyně uspokojí fanoušky závodní tradice značky, ale i ty, co milují nová, rychlá, designově podařená auta značky Porsche. Tvůrcům ze zvláštní divize Porsche Exclusive Manufaktur se totiž podařilo dokonale propojit designové prvky takříkajíc z minulého století s high-tech vybavením – zejména u podvozku, infotainmentu a asistenčních systémů.

Automobilka vyrobila pouze 992 kusů tohoto klenotu – číslo má připomenout interní označení aktuální generace modelu. Vůbec první exemplář Porsche Targa 4S je „oblečený“ do laku Cherry metallic, proto není pojmenování „třešnička“ vůbec od věci. Na trhu se však objevila ještě čtyři další barevná provedení.

Porsche Targa 4S: Třešinka na limitovaném dortu

Hold minulosti zvenčí…

Nezaměnitelnými prvky modelu jsou především startovní číslo 50 na boku karoserie a pak také polep v podobě nápisu „Porsche“ v retro stylu. Vše skvěle doplňují zlaté detaily na celé karoserii. Nechybí stylová jedenadvacetipalcová kola Carrera exclusive design s pěti paprsky, která mají připomínat legendární disky značky Fuchs, a černé brzdové třmeny tradičního vzhledu.  

Velmi příhodné a současně elegantní jsou i další prvky, jako například hroty na blatnících předních kol, jejichž grafické pojetí má připomenout začátky Porsche v motorsportu. Nebo symbol „Porsche Heritage“ na víku motoru – ten pro změnu evokuje emblém Porsche 356, v těch časech udělovaný jako uznání za dosažení hranice 100 tisíc kilometrů.

Porsche Targa 4S: Třešinka na limitovaném dortu

… a taky uvnitř

Stopy připomínající historii najdete i v interiéru, který zdobí s lakem barevně sladěná palubní deska a masivní, do kůže oděný volant. Na něm nechybí historický znak Porsche z roku 1963, který se pak kromě kapoty a kol opakuje na hlavových opěrkách a pouzdru od klíčků. Zaujmou stopky v klasickém provedení a otáčkoměr v přístrojovém štítu (mimochodem náramkové hodinky, které dostali kupující k automobilu jako doplněk, měly vzhledově přesně stejný ciferník). Štítek před spolujezdcem pak prozrazuje, o jaké číslo exempláře z edice jde. Střecha je zevnitř obložena perforovanou tkaninou z mikrovlákna.

Jedinečné je dvoubarevné zpracování kůže, které dodává interiéru dokonale moderní vzhled a zároveň elegantně oslavuje minulost. Nemůžete si nevzpomenout na 50. léta a Porsche 356. To i díky manšestru jako materiálu použitému na sedadlech i ve výplních dveří.

Porsche Targa 4S: Třešinka na limitovaném dortu

Jak se s ním jezdí?

Myslíte, že je vůbec byť minimální pravděpodobnost, že špatně? Je to přece vůz z legendární rodiny s číslem 911! Porsche Targa 4S je z designové edice, tudíž i pod kapotou je všechno jako dřív, v tom nejlepším slova smyslu samozřejmě. Trůní pod ní třílitrový šestiválec, který autu dovolí zrychlit z nuly na 100 km/h za 3,6 sekundy. S tímhle fešákem to rozjedete až na 304 km/h. A to nejlepší nakonec – budete pracovat s klasickou sedmistupňovou manuální převodovkou. To je čirá radost, ostatně mluvíme o připomínce motorsportu.

Porsche Targa 4S: Třešinka na limitovaném dortu

Přejít zpět