Porsche Taycan: žihadlo do zásuvky

Je elektrické – a elektrizující k tomu. Na Porsche Taycan je na první pohled patrné, že to není jen obyčejné auto. Je jednoduše krásné, ale taky bleskurychlé, ekologické a se skvělým dojezdem. Těžko si můžete přát víc… tedy krom toho mít ho v garáži.

Porsche Taycan: žihadlo do zásuvky

Vzhledově je to pořád Porsche, ale s dost futuristickým designem. Je velmi nízké, drží se při zemi, a to se mu vyplácí. Vzduchu odporuje minimálně, vlastně úplně nejméně ze všech modelů značky, tudíž nemá problém svištět si to opravdu rychle.

Ostatně do reklamy automobilka angažovala hollywoodské hvězdy Keanu Reevse a Alexe Wintera, o nichž je známo, že jsou velkými fanoušky Porsche a nemají problém s akčními scénami. Pánové s chutí ukázali kvality elektromobilu při „letu“ po kalifornském pobřeží.

Ke svižné jízdě ovšem patří i bleskurychlý start. Stačí levou rukou stisknout tlačítko a pravou už můžete řadit. Jen lehce sešlápnete pedál a auto reaguje jako nažhavená střela. Akcelerace vás vtlačí do sedadla, možná i na vteřinu přestanete dýchat. Jestli jste měli doteď pochybnosti, zda byl tenhle model správná volba, teď už zůstaly někde za vámi. Taycan jezdí rychle a sebejistě po rovné cestě a stejně neochvějný je i v zatáčkách. Nemusíte se bát, že z vás vytřese duši. Především díky dokonale vyladěnému podvozku se empaticky stará o vaše pohodlí.

Porsche Taycan: žihadlo do zásuvky

Nabíjení? Nejrychlejší na světě

Zmíněná reklama ovšem ukázala Taycan jen v roli sprintera. Ale rychlá jízda je u něho vlastně jen vedlejší „produkt“, protože Porsche Taycan je především cestovní GT.

Kolik vydrží? U elektromobilu jedna z prvních otázek. Taycan má podle výrobce dojezd až 450 kilometrů – a potřebuje překvapivě krátkou dobu k tomu, aby se dostal opět do kondice. Letos v únoru se propracoval do Guinessovy knihy rekordů. Zkušený řidič Wayne Gerdes, který si libuje v motoristických rekordech, překonal při cestě napříč USA (přibližně 4500 kilometrů) nejkratší dobu nabíjení elektromobilu.

Dosavadní rekord činil něco málo přes sedm hodin, ale Gerdes to zvládl za dvě a půl hodiny. Během cesty nabíjel celkem osmnáctkrát. Z toho vyplývá, že v průměru ujel na jedno nabití 253 kilometrů a u nabíječky strávil 8 minut. Taycan podle něho při srovnání nabíjecího výkonu různých elektromobilů nastavuje „vysokou laťku“.

Porsche Taycan: žihadlo do zásuvky

Zrozený pro normální život

Jak uvádí automobilka, s dostatečně výkonnou rychlonabíječkou se Taycan dokáže dostat z 5 procent na 80 za přibližně 20 minut. Pak rychlost nabíjení (s ohledem na ochranu životnosti akumulátoru) výrazně klesá. Použít můžete kabely z dobíjecích stanic, ale i klasický konektor do běžné 230V zásuvky.

To jen potvrzuje, že Porsche Taycan je elektromobil, který se neleká praktického života. Při běžné jízdě je tichý a velmi komfortní, při rychlé jízdě k tichému provozu přidá stabilitu. Co víc chtít?

Porsche Taycan: žihadlo do zásuvky

Přejít zpět