Rolls-Royce: Klid a mír v luxusním nebi

Nikdo nepochybuje, že značka Rolls-Royce je synonymem toho největšího možného luxusu. A také pohodlí, okázalosti a výjimečnosti. Bydlet v paneláku a parkovat před domem rollse? To by nešlo. S rollsem si pořizujete nový životní styl. Anebo ho už máte, protože majitelé těchto vozů málokdy zůstanou jen u jednoho kousku.

Rolls-Royce: Klid a mír v luxusním nebi

Ať už o „autu všech aut“ sníte, nebo jste rovnou připraveni přistavět další garáž, máte teď příležitost si jednoho krasavce s nezaměnitelnou maskou pořídit. Nebo rovnou dva… Seznamte se s Rolls-Royce Cullinan a Rolls-Royce Wraith. Každý z nich je jiný, ale oba jsou stejně… dokonalí.

To proto, že obchodník a závodník Charles Rolls a konstruktér, technik a majitel strojírenské firmy Frederick Henry Royce měli od začátku ambice vyrábět ty nejkvalitnější automobily. Jak poznamenal sám Royce, kvalita zůstává, kdežto cena se zapomene. A co si předsevzali, to se jim dařilo. Říkalo se, že Rolls-Royce nemá nikdy poruchu a největší hluk v kabině vydávají hodiny na palubní desce.

Rolls-Royce: Klid a mír v luxusním nebi

Z Goodwoodu do 40 zemí světa

Firmu Rolls-Royce Limited založili oba pánové v březnu 1906. Prvním modelem byl Silver Ghost (to kvůli své tichosti), který udivoval řemeslným zpracováním každého detailu. V kampani na něj poprvé zazněl reklamní slogan Nejlepší automobil na světě. Po Silver Ghostu přišel New Phantom, který v roce 1925 nabídl dokonalejší techniku. Po něm přišel Phantom, pak Silver Cloud, Silver Shadow, Silver Seraph… už samy názvy modelů slibovaly výjimečnost. Na žádném z nich nechyběla ikonická soška Spirit od Ecstasy, která je dnes co do velikosti poloviční, ale jinak se od svých začátků nezměnila.

Automobilka za dobu své existence nezažila jen růžové časy, v 70. letech se v souvislosti s leteckými motory, jejichž výrobou se rovněž zabývala, dostala do finančních problémů a ocitla se v konkurzu. Nakonec ale vše dobře dopadlo. Současná společnost Rolls-Royce Motor Cars, která vznikla v roce 1998 po převzetí automobilkou BMW, sídlí v britském Goodwoodu. Tady také své luxusní limuzíny pro nejbohatší klientelu vyrábí a vyváží je do 40 zemí světa.

Rolls-Royce: Klid a mír v luxusním nebi

Cullinan a Wraith, ty chcete!

Ale zpátky k fešákům, které jsme zmínili na začátku. Rolls-Royce Cullinan je SUV. Zní to neurvale, ale máme-li jasně pojmenovat přednosti, tohle slovo jeho prostornost vystihuje. Samozřejmě ale nelze vynechat přívlastek „komfortní“.

 

Minimalistický vzhled s dominantní mříží chladiče, dveře, které se otvírají proti sobě – a zvou dovnitř. Protože ten skutečný luxus najdete právě v interiéru. Dokonale zpracovaná jemná kůže, kam se podíváte, koberečky s hustým vlasem, na které nemáte to srdce šlápnout v botách. Všude je znát cit pro detail. Navíc interiér je nejen čarokrásný a útulný, ale také praktický. A jízda? Povznášející zážitek! Musíte mít dobrý sluch, abyste vůbec zaznamenali chod motoru, jinak se auto tak nějak stará o všechno samo.

Rolls-Royce Wraith je luxusní kupé, které se inspirovalo u stejnojmenného předchůdce z roku 1938, Zároveň ale převzalo spoustu moderních prvků. Potěšení z jízdy – a i ze samotného pobývání v interiéru – je v případě Wraithu stejně pohádkové jako u Cullinana. Voňavá kůže, tlusté koberce a hlavně ticho. Majitelé rollsů ho prý potřebují, protože jejich život je plný vzruchu. Nechtějí se zatěžovat nastavováním tuhosti tlumičů, volit jízdní režimy nebo používat manuální režim převodovky. Potřebují si odpočinout. Proto se nechají vozit rollsem.

Rolls-Royce: Klid a mír v luxusním nebi

Přejít zpět