Rolls-Royce: svezení (nejen) pro aristokraty

Co vás napadne, když se řekne luxusní auto? Bentley, Porsche nebo Mercedes určitě jsou synonymem komfortu. Ale dlouhodobě okupuje trůnu vrcholného luxusu jediný král: Rolls-Royce.

Rolls-Royce: svezení (nejen) pro aristokraty

Králem je už proto, že několik automobilů měla v garážích zaparkovaných i britská královská rodina. Kdo by pak nechtěl vůz s aristokratickým charismatem? Když navíc nejde jen o velkou prestiž, ale taky o nespornou kvalitu, jíž se vozy Rolls-Royce mohou pyšnit?

Konstruktér Henry Royce a byznysmen Charles Rolls se už před bezmála 120 lety dohodli, že budou společně vyrábět a prodávat ta nejlepší auta na světě. V Manchesteru tehdy založili společnost Rolls-Royce Limited a my už dnes víme, že svému záměru dostáli. Dodejme, že dnes je Rolls-Royce součástí skupiny BMW, takže žádná šlechtická zkamenělina!

Krása, prestiž, ruční výroba, individuální přístup a připravenost automobilky plnit i ta nejvýstřednější přání má odpovídající cenovku. O penězích se tady nemluví, ale řekněme, že jestli nemáte na účtu minimálně osm milionů, běžte raději o dům dál. Tím spíš, že pořídit si rolls-royce neznamená koupit si auto. Je to volba životního stylu.

Rolls-Royce: svezení (nejen) pro aristokraty

Oddělení splněných přání

Od klientů se ovšem nečeká, že by se měli přizpůsobovat. To vůz se musí přizpůsobit jim. Až čtyři pětiny zákazníků se proto obrátí na speciální oddělení, jehož jediným úkolem je splnit, co jim na očích vidí. Na přání se upravuje cokoli, včetně konstrukce auta. Umí tu zařídit i hvězdnou oblohu – stačí vložit pár diamantů do dřevěného obložení na stropě vozu.

Limitem je jedině zákazníkova představivost. Když ji má přespříliš, neřeknou mu NE, ale zkusí mu přání rozmluvit z odborného pohledu. Třeba karoserii ve vysokém lesku, který spolehlivě upozorní na sebemenší škrábanec, vám tu neudělají – pošramotili by si totiž pověst. Nicméně pořád máte k dispozici 44 tisíc odstínů karoserie. To by bylo, abyste si nevybrali! Můžete si pořídit auto barevně sladěné s oblekem, srstí své kočky nebo oblíbených náušnic. Mimochodem, 15 procent klientely tvoří ženy – a jejich podíl stoupá. Můžou za to dámskému srdci blízké modely, jako jsou kupé Wraith, kabriolet Dawn nebo SUV Cullinan.

Rolls-Royce: svezení (nejen) pro aristokraty

Ruční práce je holt drahá

Klienti automobilky už s největší pravděpodobností nějaké auto v garáži mají. Možná zatím vlastní pouze auta od konkurence, ale možná si nepořizují první model Rolls-Royce. Tyhle vozy jsou fajn i pro každodenní cestování, ale kupujete si je především pro potěšení, protože se prostě rádi obklopujete výjimečnými věcmi.

Nejvěrnějším klientem je prý brunejský sultán, který má ve své sbírce 350 vozů Rolls-Royce.
Tyhle automobily mají nejraději v USA, v Číně a kromě Evropy ještě na Blízkém východě a v asijských zemích. 90 procent produkce tedy putuje z Anglie za hranice.

Přitom nákup takového auta není záležitost jednoho dne a ideální je zajet si rovnou do továrny v britském Goodwoodu. To abyste viděli na vlastní oči, do čeho jdete. Na místě zjistíte, že výroba jednoho vozu obnáší stovky hodin práce. Příklad? Zatímco třeba v případě Toyoty připadá na jedno auto 17 hodin, vyrobit jedno kupé Wraith trvá 450 hodin (jen na samotný interiér je třeba 17 dní). Proč? Protože ruční práce. Roboty, celkem čtyři, najdete jedině v lakovně. Zato na každém voze pracuje i 60 párů rukou. Takový skvost si přece zaslouží cenovku se spoustou nul!

Rolls-Royce: svezení (nejen) pro aristokraty

Přejít zpět