Royce Wraith je nejluxusnější sportovní auto na světě

Vozy Rolls-Royce jsou dlouhodobě označovány za ty nejlepší na světě, představují automobilové mistrovství, je to Patek Philippe mezi auty. U většiny modelů této britské značky se říká, že majitel by měl mít soukromého řidiče a sedět vzadu. Avšak mnozí si své klenoty na kolech chtějí řídit sami, k čemuž byly stvořeny různé dvoudveřové modely. Mezi ty patří Phantom Coupé/Drophead Coupé, nejmladším je první čistě elektrický Rolls-Royce Spectre. Mezi těmito vozy byl k dispozici ještě velmi populární Wraith, jenž do světa urozených gentlemanů přivezl i špetku sportovnosti.

Royce Wraith je nejluxusnější sportovní auto na světě

Název Wraith byl zděděn po ikonickém vozu z let 1938-1939

Rolls-Royce Wraith je odbornou veřejností označován za ultra-luxusní GT. Výroba probíhala v letech 2013 až 2023, přičemž nepřímým předchůdcem byl Phantom Coupé (2008-2016), nástupcem je elektrický Spectre (od 2023). Wraith svůj název zdědil po stejnojmenném modelu z let 1938 až 1939, u toho je zajímavostí, že v této době bylo vyrobeno všech 492 podvozků, přičemž auta na nich vznikala i později ve 40. letech 20. století. Ale zpět k mladšímu ze sourozenců. Ten stejně jako otevřený model Dawn stojí na základech limuzíny Ghost, která technicky vychází z BMW řady 7 generace F01 (sdílí spolu 20% dílů).

Royce Wraith je nejluxusnější sportovní auto na světě

Pohon modelu Wraith zajišťuje urozený 6.6-litrový dvanáctiválec

Pohon tohoto elegána zajišťuje 6.6-litrový V12 twin-turbo, jenž nese označení N74B66. Jde o první přeplňovaný dvanáctiválec od mnichovské automobilky BMW, která značku Rolls-Royce koupila roku 1998. Tento agregát produkuje výkon 632 koní při 5600 ot./min. a točivý moment 800 Nm při 1500-5500 ot./min., ve verzi Black Badge prodávané od roku 2016 disponuje o 70 Nm vyšším točivým momentem při 1700-4500 ot./min. Tento agregát spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou pohánějící zadní kola, tu dodává renomovaná společnost ZF, konkrétněji jde o model ZF 8HP90 u standardu a ZF 8HP95 u Black Badge. I navzdory vysoké hmotnosti 2360 kilogramů zrychlí z 0 na 100 km/h za úctyhodný čas 4.6 sekundy, neuvadající akceleraci vystaví stopku až elektronický omezovač při dosažení 250 km/h. Ve svojí době šlo o nejrychlejší Rolls-Royce historie.

Royce Wraith je nejluxusnější sportovní auto na světě

Konkurence pro Wraith je sportovnější, ale luxusem tohoto aristokrata nikdo nepřekoná

Wraith podobně jako vlajková loď Phantom využívá adaptivní vzduchové odpružení i systém FlexRay, díky čemuž jde o jedno o nejkomfortnější auto kategorie. Dle automobilových novinářů si Wraith tvoří kategorii sám pro sebe, protože ačkoliv se dá považovat za konkurenta vozů Bentley Continental GT, Aston Martin DB11 či Mercedes-Benz třídy S Coupé, tak hraje na luxusnější notu, naplňování sportovních ambicí přenechává soupeřům.

Royce Wraith je nejluxusnější sportovní auto na světě

Několik zajímavostí z historie Rolls-Royce

O působivý design karoserie modelu Wraith se postarali designéři Pavle Trpinac a Andreas Thurner. Ti se inspirovali předválečným modelem Phantom II Continental a poválečným Silver Cloud I. 

Ačkoliv práce na autech probíhala již od roku 1904, značka Rolls-Royce Limited byla registrována až roku 1906 dvojicí Charles Stewart Rolls a sir Frederick Henry Royce, ten měl svou strojírenskou firmu už od roku 1884. Ještě před 2. světovou válkou tato úspěšná automobilka koupila konkurenční značku Bentley Motors (1931). Vznikaly tak obdobné vozy, avšak ty od Rolls-Royce byly luxusnější, od Bentley sportovnější. Kvůli špatnému vedení firmy byla společnost v roce 1971 znárodněna a dále rozdělena na dvě, první věnující se leteckým motorům a druhou automobilům. Tu automobilovou roku 1980 koupila společnost Vickers, auta se vyráběla pod značkou Rolls-Royce Motors. Roku 1998 celou automobilku koupil Volkswagen, tehdy přeplatil BMW, které však do jejich vozů dodávalo motory až do roku 2003. Jelikož společnost Vickers neměla práva na značku Rolls-Royce, BMW využilo šanci a koupilo je od společnosti Rolls-Royce Holdings, čímž vytvořilo zcela novou automobilku.

Nápisy Rolls-Royce tak můžete vidět i na leteckých motorech, přičemž první motory tato značka začala vyrábět během I. světové války z obavy, že by mohla zkrachovat. Zajímavostí je, že Charles měl tento nápad již v roce 1907. Dnes jde o 2. největšího dodavatele leteckých motorů na světě, a to do jak do dopravních, tak i vojenských letadel.

Royce Wraith je nejluxusnější sportovní auto na světě

Přejít zpět