SUV vzbuzují vášně i chladný odstup

Navzdory tomu, jak je občas tahle kategorie „sportovně užitkových vozů“ kontroverzně vnímaná, mít esúvéčko je zbožné přání mnoha řidičů. A není divu, SUV jsou velká, prostorná a budí pocit bezpečí. Co víc si od auta přát?

SUV vzbuzují vášně i chladný odstup

Jde spíš o to, že jak se automobilky snaží této módní vlně touhy po prostorné sportovní eleganci vyjít vstříc, na trhu se objevují modely, které se jako esúvéčka sice tváří, ale ve skutečnosti by pohořely při prvním střetu s přírodními živly mimo silnici.

Na druhou stranu, proč bychom měli vylévat s vaničkou i dítě, když SUV mají ze své podstaty spoustu předností, jichž je škoda při cestování nevyužít?

● SUV díky své robustnosti působí na silnici jako ledoborce mezi pramicemi. Už s ohledem na své rozměry garantují větší bezpečí.

● Sedíte-li uvnitř, připadáte si jako v komfortním orlím hnízdě, odkud shlížíte dolů na motoristické mravenčení pod vámi. A logicky se vám z vyššího auta líp nasedá i vysedá.

● Tento typ auta je ideální na dlouhé cesty. Pojme hodně cestujících i spoustu zavazadel. Zavazadelník je obvykle navržený víc než velkoryse.

● I když nehodláte využívat své esúvéčko k drandění po lesních či polních cestách, je příjemné vědět, že můžete. Koneckonců, člověk nikdy neví, kdy bude muset nečekaně sjet z cesty…

Ve výsledku jde tedy spíš o to, vybrat v kategorii esúvéček ten správný model. Takový, který skutečně splní naše očekávání. Máme pro vás dva konkrétní tipy. BMW X5 i Mercedes-Benz GLE jsou „plnotučná“ SUV, jak motorističtí novináři s oblibou poznamenávají. Seznamte se s nimi:

Zenový mistr, který vás naučí milovat klidnou jízdu Bmw X5

BMW X5 přesně odpovídá vašim představám o SUV vyšší třídy. Je rozměrné, prostorné a vzbuzuje pocit bezpečí. Tomu všemu pak odpovídá jeho design.

Uvnitř na vás čekají špičkově zpracované prémiové materiály a mraky moderních technologických vychytávek. Třešinkou na dortu je dokonalý navigační systém s online internetovým připojením. K tomu nekonečné pohodlí. Přejete si vyhřát sedadlo, ochladit vodu, osladit kávu? X5 to zařídí, nejpozději ihned. Sedačky jsou tak pohodlné, že byste si je mohli splést s vlastním gaučem.

Jízda v BMW X5 je příjemná, žádné velké naklánění v zatáčkách, auto poslušně a citlivě zatáčí, a i když rychle změníte směr, skvěle udržuje stabilitu. Podvozek dobře neutralizuje nerovnosti, auto se nehoupe, vibrace necítíte. Ale na plyn reaguje ochotně, to tedy ne že ne!

SUV vzbuzují vášně i chladný odstup

Pohodář, co umí proměnit noc v den Mercedes-Benz GLE

Velký, silný, rozvážný, působí snad ještě větší, než ve skutečnosti je. Umí skvěle jezdit mimo silnice, ale vůbec se nebude zlobit, když ho k tomu nebudete využívat a spokojíte se s pouhým vědomím, že si dokáže poradit s blátem i sněhem. Mercedes-Benz GLE má totiž silnice rád. Nejlépe se mu daří na širokých rovinkách a v táhlých obloucích dálnic.

 

Komfortní podvozek a k tomu skvělé odhlučnění – budete se v něm cítit jako v bavlnce. Manévrovat s ním a ani zaparkovat není úplně sranda, ale od čeho je tu zástup parkovacích asistentů a kamer, že?

 

Prostorný je tento model samozřejmě i uvnitř. Sedadla s kvalitním čalouněním připomínají křesla, horní díl palubní desky je potažený kůží. Interiéru vévodí dvojice velkoplošných displejů, které nahrazují ostatní běžné přístroje a většinu ovladačů.

Ale víte, co je největší bomba? LED technologie adaptivních světlometů a asistent dálkových světel mění noc v den. Doslova.

SUV vzbuzují vášně i chladný odstup

Přejít zpět