Úplně nejlepší bavorák? Ten s logem Alpina

Automobily značky Alpina jsou ve své podstatě BMW. Ovšem zásadně vylepšené a dotažené k dokonalosti. Spojují extrémní rychlost a velké pohodlí s výjimečností, jakou „obyčejný“ bavorák nenabízí.

Úplně nejlepší bavorák? Ten s logem Alpina

A ne, skutečně nejde o pouhý tuning. Společnost Alpina Burkard Bovensiepen dělá na vozech BMW mnohem zásadnější úpravy. Soustřeďuje se hlavně na motory a převodovky, ale její pozornosti neunikají ani podvozky, interiér či aerodynamika.

Funguje to tak, že auto vyrobené v továrně BMW firma převezme jako polotovar a sama ho dotvoří. Přesněji řečeno nejprve sestaví motor (sama totiž pohonné jednotky produkuje) a připraví další větší autodíly, které poté v BMW do vozu namontují. „Zárodek“ auta se pak vrací zpátky do výroby v německém Buchloe, kde dotáhnou interiér a vůbec všechny detaily celkového naladění. Výsledkem této symbiózy je špičkový vůz s logem Alpina, který s BMW spojuje někdy sotva polovina shodných komponentů.

Úplně nejlepší bavorák? Ten s logem Alpina

Niki Lauda za volantem Alpiny

Alpina není příjmení zakladatele firmy, nýbrž značka psacích strojů. Ty (úspěšně) vyráběl Rudolf Bovensiepen – a byl to jeho syn Burkard, který zavedl svou rodinu do motoristického světa. Zatoužil totiž zlepšit výkon BMW 1500 a díky jeho úsilí společnost Alpina Burkard Bovensiepen KG v roce 1965 vznikla.

Firma původně upravovala automobily BMW a současně vyráběla tuningové sety, autodíly a sportovní příslušenství. Vozy Alpina jste mohli v té době vidět na závodních tratích. V 60. a 70. letech se značka úspěšně předvedla na mezinárodních závodech cestovních vozů. Za volantem jejích vozů seděla i taková esa, jako Niki Lauda a Derek Bell.

Zatímco v období ropné krize jiní výrobci bojovali o své místo na slunci, Alpina expandovala a podařilo se jí vytvořit v Německu obchodní síť a navázat spolupráci s dovozci v Británii a Švýcarsku

Úplně nejlepší bavorák? Ten s logem Alpina

Od tuningu k automobilce

Rok 1983 byl pro značku zlomový. Získala totiž status automobilky. A první vozy, které jako registrovaný producent vyvinula, dokázaly, že si tento posun plně zasloužila. Šlo o automobily Alpina B6 a C1 (oba vycházející z první řady 3, BMW E21) a Alpina B7 Turbo (základní řada 5 BMW E12, později kupé řady 6 E24 a novější sedan řady 5 E28).

V roce 1989 automobilka představila svůj zřejmě nejznámější model Alpina B10 Bi-Turbo na bázi BMW 535i (E34). Tento vůz, který se těšil zvláštní oblibě Burkarda Bovensiepena, si díky maximální rychlostí přes 290 km/h získal pozici nejrychlejšího sériově vyráběného sedanu.

Vztah Alpiny a BMW nebyl nikdy o soupeření, ale o kooperaci. Ostatně auta s logem Alpina lze koupit u dealerů vozů mnichovské automobilky a údržbu pak přenechat servisním partnerům BMW. V loňském roce se pak začala psát další kapitola společného příběhu – Alpina navázala s BMW strategické partnerství. Co to znamená? BMW koupilo práva na značku Alpina, nikoliv však její akcie. Dohoda o spolupráci má skončit v roce 2025, kdy bude ukončen stávající výrobní program a Alpina má pro BMW zajišťovat vývoj.

Úplně nejlepší bavorák? Ten s logem Alpina

Tak kterou si vyberete?

Chcete-li vyzkoušet, jak se jezdí v nejlepších bavorácích na světě, co vlastně nejsou bavoráci, máme pro vás hned několik modelů na výběr. Tak třeba SUV Alpina XD 3 je velmi svižné auto na cesty, které poslouží celé rodině. Má skvěle vyladěný podvozek, pohon všech kol, a když mu nakouknete pod kapotu, uvidíte tam čtyřturbový, dieslový agregát. Samozřejmě také interiér je lehce upravený. Co říct víc? Auto báječně vypadá – a taky tak jezdí.

Alpina B5 Biturbo je jeden z nejrychlejších sedanů svého druhu. Vypadá tradičně a přitom moderně – a co je důležité, je to automobil schopný neuvěřitelného výkonu. Díky 4,4litrovému osmiválci zrychluje z 0 na 100 km/h během pouhých 3,5 sekundy. Tak se tento vůz stává nejrychleji akcelerujícím modelem, jaký kdy Alpina vyrobila. Zároveň je však pohodlný, praktický a vhodný pro každodenní použití.

Není tak drsná a agresivní jako M4, zato je luxusnější a výjimečnější – a pokud chcete Alpinu B4 S na denní ježdění, pak je to značka ideál. Skvěle se ovládá a zároveň máte zajištěno maximální pohodlí. Vzhledově je možná tento vůz decentnější a méně nápadný, zato tím lépe vás bude reprezentovat.

A za zmínku stojí ještě Alpina B3, model, který vypadá jako soupeř M3, ale trochu klame tělem. Zatímco M3 je dravec, který touží po rekordech, B3 prahne spíš po luxusu a pohodlí a umí ho krásně propojit se skvělým výkonem.

Přejít zpět