Vybíráte BMW nebo Mercedes? Možná oceníte slovník

Líbí se vám některý z modelů značek BMW nebo Mercedes-Benz, ale v popisu vozu a jeho vlastností jste narazili na neznámý výraz? Aby se vám snáz vybíralo, sestavili jsme stručný slovníček objasňující nejčastěji používané pojmenování a zkratky.

Vybíráte BMW nebo Mercedes? Možná oceníte slovník

Stejná věc, ale pokaždé jiný název. Automobilky rády pojmenovávají součásti vyráběných vozů nebo služeb podle svého, respektive v kontextu modelové řady či vlastních tradic. Tentokrát se budeme věnovat zavedené terminologii BMW a Mercedes-Benz.

BMW

● B&W
Zkratka označuje audiosystém Bowers & Wilkins Diamond s prostorovým zvukem, třemi diamantovými výškovými reproduktory a výkonem 1 125 W.
● Crafted Clarity
Jde o skleněné prvky CraftedClarity, jež obsahují ručně vyráběné součásti, vizuálně i dotykově ozvláštňující interiér vozu. Detaily na voliči převodovky, ovladači BMW a také na tlačítku Start/Stop jsou vyrobeny z kvalitního křišťálu značky Swarovski.
● Executive Drive Pro
Takhle se v BMW říká nejvyšší verzi podvozku pro X7, dříve i 7-series, 6-series. Přináší vzduchové odpružení s aktivními stabilizátory, natáčecí zadní nápravou a kamerou v přední části vozu, která snímá vozovku a tomu přizpůsobuje odpružení vozu.
● Frozen
Jde o označení matných laků z programu Individual.
● H/K
Harman Kardon surround sound system – tohle je pro všechny, kdo si zakládají na skvělém audio zařízení ve voze.
● Individual
Program BMW Individual nabízí lak na přání. Jestli toužíte po originálním barevném vzhledu vozu – a to se týká i interiéru – máte na výběr z více než 100 odstínů. Chcete kupříkladu stejný lak, jaký jste měli v roce 2000 na svém 540i? Stačí říct.
● Integrální aktivní řízení
Jde o řízení všech kol.
● Laser
Laserové světlomety BMW Laserlight v režimu dálkových světel a v závislosti na rychlosti vyzařují světlo do vzdálenosti až 600 metrů.
● M Paket
M sportovní paket dodává vozu ještě sportovnější nádech.
● M sportovní paket Pro
Paket M Sport Pro zvýrazňuje sportovní styl vozu prostřednictvím designových prvků v rozšířeném, leskle černém provedení M Shadow Line.
● Sky Lounge
Panoramatická skleněná střecha Sky Lounge propouští ve dne do vozu velké množství světla. V noci pak vytváří v interiéru útulné prostředí díky LED světelné kompozici, již tvoří více než 15 000 světelných prvků. Na výběr máte 15 různých barev. Stisknutím tlačítka měníte průhlednost skla, od čirého po zcela neprůhledné
● 360
Jde o kamerový systém zabírající dokonalý výhled 360°.

Vybíráte BMW nebo Mercedes? Možná oceníte slovník

MERCEDES

● Airmatic
Jde o vzduchové odpružení s nastavitelnou výškou a tuhostí.
● AMG Paket
Takhle automobilka říká AMG sportovnímu paketu do interiéru a exteriéru.
● Distronic
V překladu se jedná o adaptivní tempomat.
● E-active body control
Díky plně aktivnímu podvozku vás za jízdy po dálnici, ale i na klikatých či nekvalitních vozovkách, čekají kompenzované výkyvy, naklápění a nárazy. Nejvyšší varianta podvozku k dispozici pro GLS, GLE, S-Class.
● Magno
Takhle se označují matné laky z programu Manufaktur (dříve Designo).
● Manufaktur
Podobně jako jsme už zmínili u BMW Individual, i tady jde o možnost personalizace exteriéru a interiéru a barevné kombinace na přání.
● Night
Sada Night, to jsou černé exteriérové prvky vozu (maska, lišty), de facto všechny části, které standardně bývají v hliníkovém provedení.
● Superior
Linie Superior interiér zahrnuje sadu komfortních sedadel pro řidiče a spolujezdce (aktivní ortopedická sedadla s masážní funkcí), surround soundsystem Burmester, elektricky ovládané střešní okno, sadu pro ionizaci vzduchu v interiéru, přístrojovou desku v kůži napa, koberečky AMG, diamantové prošívání interiéru.

Vybíráte BMW nebo Mercedes? Možná oceníte slovník

Přejít zpět