Z nabídky AS Classics – BMW M1

BMW M1 bylo vůbec prvním vozem divize Motorsport, která proslavila automobily této značky jako mimořádné sportovce. Model, jehož originální design měl na svědomí Giorgetto Giugiaro a jeho studio Ital Design, se vyráběl výhradně jako dvoudveřové kupé a s pohonem zadních kol.

Z nabídky AS Classics – BMW M1

Při představení na pařížském autosalonu vzbudilo M1 velké nadšení. A právem. Organizace Sports car International prohlásila BMW M1 za desátý nejlepší sportovní vůz 70. let. Zároveň je to ale jediné BMW s motorem uprostřed, které měl šanci si koupit i běžný smrtelník. Emjednička byla totiž jedním z prvních „sportovců“, jež bylo možné používat i v normálním životě.  

Auto mělo skvělý motor, nízkou hmotnost, úžasné zrychlení a dosahovalo nejvyšší rychlosti 260 km/h. Vždyť také vzniklo s cílem zlikvidovat na závodním okruhu konkurenční Porsche 911. Jenže BMW se od začátku lepila smůla na paty a plán, na němž výrobně spolupracovala s Lamborghini, nakonec přišel vniveč.

Z nabídky AS Classics – BMW M1

Automobilka záhy obrátila pozornost jinam a zrodila se série Procar BMW, kdy se vozy M1 staly jakýmisi předskokany v evropských závodech Formule 1. Několik jezdců F1, mezi nimi i Australan Alan Jones a Brazilec Nelson Piquet, s nadšením předvedlo, co dokáže M1 s jejich rukama na volantu.

V té době také vznikl vůbec nejslavnější a nejcennější exemplář tohoto modelu, protože ke spolupráci byl přizván sám velký Andy Warhol, který pro závod 24 hodin Le Mans jeden vůz vlastnoručně pomaloval.

V roce 1981 BMW nicméně po třech letech produkci M1 ukončila. Z výrobní linky sjelo celkem 456 vozů. Teď můžete mít jeden z nich i vy!

Z nabídky AS Classics – BMW M1

Přejít zpět