Čtyřmotorové Ferrari SF90 Stradale započalo novou éru

Prvním silničním Ferrari, kterému pomáhal elektromotor, bylo ikonické LaFerrari. Avšak tehdy šlo o mild-hybrid, který bleskové energii nepropadal natolik, jako první plug-in hybridní Ferrari SF90 Stradale. Až to odstartovalo novou éru elektrifikovaných Ferrari, díky čemuž vzniklo například 296 GTB, jemuž nikdo neřekne jinak než novodobé Dino. Aktuálně je na trhu už i třetí plug-in hybridní model SF90 XX Stradale, brzy bychom se měli dočkat dalších.

Při představení SF90 Stradale šlo o vlajkovou loď oslavující 90. výročí závodního týmu Scuderia Ferrari

Pomineme-li okruhově zaměřený model SF90 XX, vrcholem nabídky Ferrari je SF90 Stradale. Cenově stojí dokonce i nad zbrusu novým 12Cilindri, přičemž donedávna byly za vlajkové lodě Ferrari považovány právě modely s V12 vpředu (výjimka byla například u hypersportů Enzo nebo LaFerrari). Názvem SF90 odkazuje na monopost Formule 1 z roku 2019, číslovka 90 je připomínkou 90. výročí závodního týmu Scuderia Ferrari. Stradale znamená „silniční“. Tematicky se vyrábí od roku 2019, přičemž šlo o zbrusu nový model, který přímo nenavazoval na žádného z předchůdců.

4.0 V8 twin-turbo je vylepšeným 3.9 V8 twin-turbo z F8 Tributo, díky úpravám a třem elektromotorům produkuje rovných 1000 koní

Tím nejzajímavějším na SF90 je pohonné ústrojí. To se neskládá z jednoho, dvou, ale ani třech motorů, nýbrž ze čtyř. Srdcem plug-in hybridního ústrojí je 4.0-litrový V8 osazený dvojicí turbodmychadel, jenž produkuje 780 koní při 7500 ot./min. S motorem spolupracuje osmistupňová dvouspojková převodovka, která je lehčí a rychlejší než starší sedmistupňová, přeřadit dokáže za 200 milisekund. Ta je doplněna o elektromotor, který dále pomáhá roztáčet zadní kola. Pohon předních kol zajišťuje dvojice na sobě nezávislých elektromotorů. Elektrická energie je čerpána z baterie, jejíž poměrně nízká kapacita 7.9 kWh (využitelná 6.5) jasně naznačuje, že je tu především pro zvýšení dynamiky, nikoli pro snížení spotřeby. Elektromotory o kombinovaném výkonu 220 koní napomáhají kombinovanému výkonu 1000 koní. Maximální točivý moment soustavy je 800 Nm.

Šesti/čtyř-pístkovým brzdám s kotouči o průměru 398/360 milimetrů pomáhá rekuperace o výkonu 140 kW

Na elektřinu dokáže ujet až 26 kilometrů, v tomto režimu dosáhne maximální rychlosti 135 km/h. Zajímavostí je, že při jízdě na elektřinu má poháněna pouze přední kola, stejně tak při couvání, protože klasická převodovka napojená na spalovací motor nemá zpátečku. Baterii lze nabíjet výkonem 3.5 kW, přičemž rekuperovat dokáže výkonem 140 kW, tedy asi 190 koní. Když je potřeba, k rekuperaci se připojí mechanické brzdy, vpředu mají třmeny 6 pístků a kotouče průměr 398 milimetrů, vzadu 4 pístky a 360 milimetrů. Moc práce přitom nemají, protože suchá hmotnost je nízkých 1570 kilogramů.

Na okruhu Fiorano byste rychlejší silniční Ferrari hledali stěží, překonává ho pouze okruhově zaměřené SF90 XX Stradale, které z modelu SF90 Stradale vychází

Dynamika? Patří mezi nejrychlejší auta planety. Z 0 na 100 km/h dokáže akcelerovat za 2.5 sekundy, na 200 km/h zrychlí za 6.7 sekundy a maximální rychlost atakuje 340 km/h. Tovární okruh Fiorano SF90 Stradale obkroužilo za 1 minutu a 19 sekund, čímž o 70 setin překonalo bájné LaFerrari a o celou 1 sekundu okruhově zaměřené 812 Competizione. Rychlejší je akorát SF90 XX Stradale, a to s časem 1:17.31.

SF90 Stradale se do historie zapsalo jako jeden velký milník pro maranellskou automobilku se vzpínajícím se koněm ve znaku

Ferrari SF90 Stradale se do historie zapsalo jako auto, které odstartovalo novou éru maranellské automobilky se vzpínajícím se koněm ve znaku. A další milník je za rohem, protože brzy se očekává příchod plně elektrického plnokrevníka.
Zpět na přehled
Whatsapp