Lamborghini Urus – Model, díky kterému padají prodejní rekordy
Minulý rok 2023 byl pro italskou automobilku ze Sant'Agaty rekordním. Lamborghini v něm prodalo 10 112 vozů, vůbec poprvé v historii se tak dostalo na pěticiferné číslo. Mimo čím dál větší popularitu samotné značky za to vděčí i modelu Urus. SUV s býkem ve znaku se totiž prodalo 6087 kusů. Pro porovnání, druhého nejoblíbenějšího modelu Huracán bylo dodáno 3962 kusů. Otázkou tak zůstává, proč se Urus stal tak žádaným?
Nepočítáme-li offroad LM002, Urus je prvním SUV Lamborghini
Urus je prvním SUV od Lamborghini. Mnozí sice budou namítat, že prvenství má LM002 z let 1981 až 1993, ale tehdy šlo o offroad, který se nemusel stydět ani vedle mladšího velikána jménem Hummer H1, navíc se vyrobilo pouze 328 kusů + několik prototypů. Díky tomu, že Urus je praktickým SUV, automobilce se otevřely dveře k novým zákazníkům. Ti zpravidla už léta toužili po vozech Lamborghini, ale kvůli nepraktičnosti supersportovních modelů si nechávali zajít chuť. To se pro jejich štěstí změnilo právě s Urusem, který si po vzoru svých sourozenců vypůjčuje jméno z býčího světa.
Urus se vyrábí od roku 2017, po 7 letech dostal plug-in hybridní pohon
Urus se vyrábí od roku 2017, avšak jeho koncept jste mohli vidět už v roce 2012. Od té doby světlo světa spatřil běžný Urus, Urus Performante a Urus S, který kombinuje výkon Performante s civilnějším naladěním klasické varianty. Nejmladší a zároveň nejvýkonnější je plug-in hybridní Urus SE. Model jako takový je technicky příbuzný s dalším super-SUV, tím je Porsche Cayenne. Jde tak o auto, jehož techniku vyvíjely dvě automobilky patřící k těm nejrenomovanějším v daném oboru.
Pohon všech variant zajišťuje dvojitě přeplňovaný V8 4.0
Pod kapotami všech Urusů se nachází 4.0-litrový V8 s dvojitým přeplňováním, který disponuje výkony 650, 666, 666 a 620 koní, a to v pořadí podle odstavce výše. Plug-in hybrid je však doplněn o elektromotor zabudovaný do osmistupňové automatické převodovky, takže kombinovaný výkon je rovných 800 koní, točivý moment 950 Nm. Elektromotor čerpá energii z baterie o kapacitě 25.9 kWh, která zajišťuje elektrický dojezd 60 kilometrů (WLTP). Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 3.4 sekundy a maximální rychlost činí supersportovních 312 km/h.
Výkon 666 koní u verzí Performante a S odkazuje na ďábelské číslo
Standardní Urus má 650 koní a 850 Nm, Performante a S o 16 koní více, točivý moment je totožný. Dokážou tak zrychlit z 0 na 100 km/h za 3.6, 3.3 a 3.5 sekundy, maximální rychlost je u všech obdobných 306 km/h. Urus tak dynamicky překonává mnohé konkurenty, těmi jsou vozy Aston Martin DBX, BMW X6 M, Audi RS Q8, Mercedes-AMG GLE Coupé nebo Porsche Cayenne.
Urus je prvním Lamborghini, které může sloužit jako rodinné auto
Jelikož jde o velké SUV, nesmí se opomínat stránka praktičnost. Třeba i to, že se nebojí nezpevněných cest, protože chytrý pohon všech kol doplňuje adaptivní vzduchový podvozek, který má v závislosti na nastavení světlou výšku 158 až 250 milimetrů. Zajímavostí je, že v nejnižším nastavení je světlá výška o 13 milimetrů nižší než u outdoorového supersportu Huracán Sterrato. Uvnitř je 5 míst k sezení a kufr disponuje objemem 616 litrů, po sklopení sedadel 1596 litrů.
Přejít zpět